-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Menu
- "Rok spokojnego słońca" Krzysztofa Zanussi (Toruń)
- "Rejs" Marka Piwowskiego (Toruń)
- "Stara baśń" Jerzego Hoffmana (Biskupin)
- "Kuracja" Macieja Cuske (Ciechocinek)
- "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki (Bydgoszcz)
- 'Kto nigdy nie żył" Andrzeja Seweryna (Toruń)
- "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta (Toruń)
- "Wrony" Doroty Kędzierzawskiej (Toruń)
- "Tatarak" Andrzeja Wajdy (Grudziądz)
- "Zamach" Jerzego Passendorfera (Toruń/Bydgoszcz)
'Kto nigdy nie żył" Andrzeja Seweryna (Toruń)
Andrzej Seweryn wykorzystał plenery Torunia, realizując swój filmowy debiut reżyserski Kto nigdy nie żył. Znany aktor opowiedział historię księdza Jana – nosiciela wirusa HIV, zmagającego się z chorobą, kryzysem kapłaństwa i wiary, w którego wcielił się Michał Żebrowski.
Zdjęcia do Kto nigdy nie żył według scenariusza Macieja Strzembosza rozpoczęły się na początku września 2005 roku w pocysterskim klasztorze księży salezjanów w Lądzie (woj. wielkopolskie). Później realizatorzy filmu przenieśli się do barokowego klasztoru benedyktyńskiego w Mogilnie, a następnie do Torunia. „Toruń wybraliśmy, bo podoba mi się architektura tego miasta. Jego klimat, faktura i kolorystyka w szczególny sposób pasują do naszego dzieła” – mówił Andrzej Seweryn w rozmowie z dziennikarzami „Gazety Wyborczej”. „Dobrze się u was pracuje też z tego powodu, że mieszkają tu spokojni, rozumni i rozsądni ludzie”.
Michałowi Żebrowskiemu na ekranie partnerowali: Joanna Sydor (Marta), Teresa Marczewska (Matka Jana), Stefan Burczyk (Spowiednik), Andrzej Żarnecki (Biskup). Ścieżkę dźwiękową do filmu skomponował zdobywca Oskara w kategorii muzyki filmowej- Jan A.P. Kaczmarek. Nad scenografią pracował Janusz Sosnowski, autor dekoracji do tak wysmakowanych plastycznie obrazów, jak Seksmisja, Kingsajz i QuoVadis? Zdjęcia są dziełem operatora Piotra Wojtowicza, który współpracował z Sewerynem nad Prymasem.
Film opowiada o młodym księdzu Janie, opiekunie chorych i uzależnionych, który zaraził się wirusem HIV, gdy zajmował się cierpiącym na AIDS dzieckiem w Afryce. Bohater staje wobec największej próby w swoim życiu. Rolę tę powierzono Michałowi Żebrowskiemu, który specjalnie do filmu schudł aż 10 kg. Zapuścił brodę i włosy. „To film, w którym głównym bohaterem jest świat wewnętrzny odtwarzanej przeze mnie postaci. Temat jest zatem bardzo subtelny i trudny dla aktora” – wyjaśnił aktor dziennikarzom na planie.
Zdjęcia nakręcone na uliczkach toruńskiej Starówki, w gotyckich świątyniach, na Moście Piłsudskiego i we wnętrzach hotelu Heban wykorzystano w ostatniej części filmu, w której bohater przechodzi duchowy przełom. „Postanowiliśmy skontrastować barokowe wnętrza kościołów i klasztorów z wcześniejszych ujęć z gotykiem Torunia. W taki sposób przedstawimy inny świat, w którym znalazł się Jan” – tłumaczył Seweryn.
opracowanie Anna Gleb
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |