-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Fort XVII-Przyczółek Mostowy
Fort XVII-Przyczółek Mostowy
Fort przy dworcu głównym
Przyczółek Mostowy (ul. Podgórska 6/10) – fort poligonalny z pierwszej połowy XIX wieku. Jest to obiekt fortyfikacyjny Torunia najczęściej oglądany i podziwiany spośród innych podobnych budowli w naszym mieście. Jego położenie w centrum dworca kolejowego Toruń Główny skłania wszystkich podróżujących koleją lub przejeżdżających ul.Podgórską na południe kraju do zwrócenia uwagi na jego elementy. Charakterystyczne mury ze strzelnicami i częściowo zasłonięte budowle fortu zawsze budziły i nada budzą zainteresowanie i ciekawość nie tylko podróżnych.
Przyczółek Mostowy jest jedną z najstarszych warowni, niegdyś zewnętrznego systemu obronnego miasta a w drugiej połowie XIX w. ważnym punktem w wewnętrznym pasie obronnym twierdzy Toruń. Przyczółek Mostowy zbudowano w latach 1824 – 29. Miał wtedy rozpiętość około 500 metrów i kształt w układzie kleszczowym. W środku wału, na jego osi, umieszczono trójskrzydłową, trzypiętrową redutę koszarową z własną fosą, dwiema kaponierami barkowymi i potężną, wydłużoną, kaponierą czołową osłoniętą rawelinem z prochownią i wartownią. Szyja zamknięta tradycyjnie murem ze strzelnicami i wysuniętym przed mur piętrowym schronem bojowym - blokhauzem. Na placu broni ustawiono budowle typu lekkiego jak magazyny, sala ćwiczeń, budynek sztabu, kasyna i koszarowy. Warownia posiadała kanały odpływowe nadmiaru wody fosy i opadowej ze śluzami. Warownia posiadała wał artyleryjski ze stanowiskami dla dział w części południowej i stanowiska artylerii w bastionach górnym i dolnym północnej części Przyczółka. Część południową i północną warowni łączył wał kurtynowy przepruty przejściami wyjazdowymi w kierunku Bydgoszczy i Poznania oraz Włocławka i Łodzi.
Pierwotna nazwa warowni „Brũkenkopf” w 1920 roku przemianowana na Przedmoście. Najpierw zadaniem warowni było obrona mostu stałego przez Wisłę u jego wylotu na lewym brzegu oraz utrzymanie na tym obszarze ok. 2500 żołnierzy do ewentualnej obrony z kierunku południowego miasta i mostu oraz skrzyżowania dróg wylotowych na Kujawy. Później, kiedy powstał pierścień zewnętrzny twierdzy jego celem była obrona dworca kolejowego Toruń – Przedmoście. Przyczółek przekształcono tak że po środku olbrzymiego dziedzińca – placu broni zbudowano dworzec kolejowy osobowy i towarowy oraz warsztaty kolejowe. Położono 6 linii torów. Zlikwidowano wtedy kurtyny wschodnią i zachodnią, zasypano poprzedzające je fosy, przebudowano reditę koszarową w wydłużony blok koszarowy i postawiono nowy mur Carnota. W 1888 wzmocniono betonem główny blok koszarowy Przyczółka Mostowego. Dwa bastiony stały się samodzielnymi urządzeniami przekształconymi w tzw. lunety.
W czasie pokoju fort służył jako miejsce stacjonowania 8 Dywizjonu Taborów obsługującego jednostki przybywające na ćwiczenia koleją z imnych garnizonów. Obiekt nazwano wtedy „Koszarami Żymirskiego I”. W latach 1939 – 1940 mieściła się w nim Komenda Stalagu XXA. W latach 1939 - 1944 Przyczółek pełnił funkcję obozu przejściowego w obozie jenieckim Stalag XXA i XXC. W okresie powojennym części murowane i dziedziniec wykorzystywały toruńskie przedsiębiorstwa spożywcze a zewnętrzne elementy jak fosa, rawelin i skok bojowy z oczkami wodnymi, struga wodna stały się elementami parku miejskiego „Parku Tysiąclecia”. Przebywanie w pobliży tego miejsca gwarantuje wspaniałe przeżycia estetyczne zarówno historykom jaki przyrodnikom. Jest znakomitym miejscem rekreacji i wypoczynku.
Marian Rochniński
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |