-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Kruszwica
Kruszwica
Zamek w Kruszwicy, a w zasadzie jego pozostałości w postaci ceglanej wieży, to miejsce wyjątkowe, które odegrało szczególną rolę w historii Polski - to jedno z mitycznych miejsc jej narodzin.
Każdemu Polakowi ruiny zamku w Kruszwicy kojarzą się natychmiast z legendarną Mysią Wieżą, w której schronił się znienawidzony przez lud książę Popiel, a po którym rządy przejęli Piastowie. Niestety prawda o zamku rozwiewa piękny mit – zbudował go w XIV wieku król Kazimierz Wielki.
Na wyspie (obecnie półwyspie) jeziora Gopło, nieopodal miejsca, w którym znajdował się wczesnośredniowieczny gród, zniszczony w 1331 roku podczas wojny polsko-krzyżackiej, król Kazimierz Wielki około połowy XIV wieku zbudował zamek. Murowana warownia z cegły, wzniesiona na kamiennych fundamentach, była pierwotnie założeniem czworobocznym składającym się z murów obronnych z ośmioboczną wieżą w narożniku zachodnim, z domu mieszkalnego przylegającego do kurtyny muru obronnego oraz z bramy. Dominujący element architektoniczny zamku stanowiła wieża o wysokości około 32 m. Wejście do niej było możliwe z ganku strzeleckiego wieńczącego mur obronny, którego wysokość wynosiła około 11 m. Wjazd na zamek mieścił się od północnego-wschodu i prowadził przez bramę wysuniętą przed lico muru obwodowego i przez zwodzony most.
Po pożarach w 1519 i 1591 roku zamek został odbudowany i przystosowany do nowych potrzeb urzędujących w nim starostów.
Wiadomo, jak wyglądał zamek w roku 1657, czyli tuż przed zniszczeniem go przez Szwedów. Z tego roku bowiem pochodzi rycina Erika Dahlbergha, przedstawiająca zamek w całej okazałości, z wieżą zwieńczoną strzelistym dachem, z kilkupiętrowymi zabudowaniami wewnątrz murów obronnych; całość otaczała drewniana palisada, a przez fosę prowadził drewniany zwodzony most. Po zniszczeniu przez Szwedów zamek opuszczono, a w XVIII i XIX wieku rozebrano. Zachowała się tylko wieża z fragmentami przylegających do niej murów obronnych. Obecnie, po przeprowadzonych badaniach archeologicznych, uczytelniono przebieg murów obronnych, a także częściowo zrekonstruowano bramę oraz zwodzony most.
Ruiny zamku objęte są ochroną prawną przez wpis do rejestru zabytków z 9 lutego 1933 roku.
Leszek Kotlewski
Zamek królewski w Kruszwicy
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |