-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Menu
- Cenne wspomnienia w zbiorach włocławskiego muzeum
- Historia, jakiej nie znamy – ratowanie relikwii św. Wojciecha
- Jagdverband Ost
- Kępa Bazarowa
- Prawo chełmińskie na ziemiach polskich
- Spalenie Tucholi przez Jana Filipa Voigta w 1781 r.
- Twierdza niemiecka w Toruniu (Festung Thorn)
- Wenecja Bydgoska
- O Szlaku św. Jakuba na XII Festiwalu Nauki i Sztuki
- Zburzenie zamku w Toruniu
Twierdza niemiecka w Toruniu (Festung Thorn)
Twierdza niemiecka w Toruniu (Festung Thorn)
Atrakcje turystyczne Torunia to głównie dobrze znana wszystkim starówka, gotyckie kościoły, pierniki, pomnik Kopernika. Turyści przyjeżdżający do miasta zwracają mniejszą uwagę na sieć pruskich fortów tworzących w XIX w. jeden z najpotężniejszych systemów fortyfikacyjnych w Polsce.
Po Kongresie Wiedeńskim położenie Torunia stało się niezwykle ważne strategicznie. Pod miastem przebiegała granica prusko-rosyjska, której bliskość zagrażała trasom kolejowym państwa pruskiego. Już w latach 20. rozpoczęto przebudowę części miasta, wznosząc szereg obiektów obronnych (arsenały, koszary, mury ze strzelnicami). W drugiej połowie XIX w. nastąpił jednak rozwój sztuki artyleryjskiej, który sprawił, że stare budowle obronne stały się bezużyteczne. 24 czerwca 1872 r. pruski sztab generalny wydał rozkaz budowy nowoczesnej twierdzy w Toruniu. Pieniądze potrzebne do realizacji inwestycji uzyskano z kontrybucji po wygranej wojnie francusko-pruskiej. Bezpośrednie prace rozpoczęto w 1877 r., które zakończono ostatecznie dopiero przed wybuchem I wojny światowej.
Podstawą konstrukcji jest sieć fortów otaczających miasto na obu brzegach Wisły. W pierwszym etapie budowy powstało 8 fortów, w latach 1888-1893 7 kolejnych, 20 baterii ziemnych i 84 schrony przedpola. W latach 1905-1914 prowadzono dalszą modernizację i rozbudowę twierdzy. W sumie liczba budowli fortecznych sięgnęła około 200. Twierdza toruńska otaczała miasto w promieniu 4 kilometrów, poszczególne forty składały się z budynków wojskowych, fos, wałów ziemnych, mostów zwodzonych, kaponier, kilkukondygnacyjnych podziemi, artyleryjskich baterii skrzydłowych, punktów obserwacyjnych. Najcięższe działa będące na wyposażeniu twierdzy znajdowały się w Forcie I – były to haubice kalibru 210 mm. Pomieszczenia były zelektryfikowane i wyposażone w ujęcia wody pitnej, mogli w nich przebywać i spać żołnierze.
Wybudowanie Twierdzy Toruń miało jednak i negatywne skutki dla samego miasta, ograniczony został rozwój gospodarczy i infrastruktura. Ze względów militarnych nie można było stawiać budynków w okolicy fortów, a nadgraniczne położenie Torunia poskutkowało zahamowaniem inwestycji w przemysł. Chociaż fortyfikacje kosztowały państwo pruskie 60 milionów marek, nigdy nie były oblegane, ani wykorzystane w akcji bojowej. Pod koniec I wojny światowej wojska pruskie, wycofując się z Torunia, uszkodziły lub zabrały ze sobą elementy wyposażenia artyleryjskiego, instalacje elektryczne, drzwi pancerne i urządzenia celownicze. W niepodległej Rzeczypospolitej forty zostały przejęte przez polską armię, obecnie znajdują się częściowo w rękach prywatnych i wojskowych. Niektóre z nich są poważnie zdewastowane, ale część została wyremontowana i można je zwiedzać.
Bogusław Bogucki
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |