-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Menu
- Cenne wspomnienia w zbiorach włocławskiego muzeum
- Historia, jakiej nie znamy – ratowanie relikwii św. Wojciecha
- Jagdverband Ost
- Kępa Bazarowa
- Prawo chełmińskie na ziemiach polskich
- Spalenie Tucholi przez Jana Filipa Voigta w 1781 r.
- Twierdza niemiecka w Toruniu (Festung Thorn)
- Wenecja Bydgoska
- O Szlaku św. Jakuba na XII Festiwalu Nauki i Sztuki
- Zburzenie zamku w Toruniu
Prawo chełmińskie na ziemiach polskich
Prawo chełmińskie na ziemiach polskich
Podstawą bogactwa średniowiecznych państw było nie tylko rolnictwo, żyzne ziemie i hodowla zwierząt. Coraz większą rolę odgrywały zasobne miasta, czerpiące dochody z handlu i rzemiosła. W celu sprawnej organizacji życia miejskiego powstawały akty prawne, regulujące kwestie administracyjne, ekonomiczne i społeczne. Jednym z nich – obowiązującym na ziemiach polskich – było prawo chełmińskie.
28 grudnia 1233 roku wielki mistrz zakonu krzyżackiego Hermann von Salza i mistrz krajowy Hermann von Balk wydali dokument dotyczący lokacji Torunia i Chełmna. Prawo chełmińskie nawiązywało do prawa magdeburskiego, flamandzkiego oraz śląskiego prawa górniczego. Jasne i przejrzyste przepisy, dające osadnikom prawa i przywileje samorządowe i gospodarcze, miały ich zachęcić do osiedlania się na ziemiach należących do państwa zakonnego. Prawo chełmińskie w 1476 roku stało się, z woli króla Kazimierza Jagiellończyka, podstawowym prawem krajowym w Prusach Królewskich i obowiązywało do rozbiorów Polski. Od XIII do XVI w. lokowano ponad 200 miast i 1000 wsi na prawie chełmińskim: na terenie Pomorza, Kujaw, Mazowsza, Podlasia, ziemi dobrzyńskiej, a nawet Litwy, Wołynia, Siedmiogrodu i Rumunii.
Miasta, które powstały na bazie prawa chełmińskiego otrzymywały, niezwykle korzystne przywileje. Mieszczanie dysponowali własnym sądownictwem i samorządem (ława i rada miejska), mogli prowadzić swobodną wymianę handlową bez cła i innych opłat. Przyjęty akt prawny regulował również kwestie spadkowe – według wcześniej obowiązujących przepisów po zmarłym dziedziczyć mogli wyłącznie synowie, według nowych – także kobiety i krewni z linii bocznych. Oprócz tego wprowadzono zunifikowany system miar i wag (niezwykle ważną rzecz przy transakcjach międzynarodowych), system karny, cywilny i regulacje mennicze. Nowe zasady prawne pozwalały mieszczanom na swobodne sprzedawanie dóbr, budowanie młynów wodnych, określało wysokość podatku powszechnego płaconego władzy zwierzchniej, czyli zakonowi, ustalało sposób odbywania służby wojskowej. Wprowadzone przepisy obowiązywały nie tylko na terenie miast. Musieli ich przestrzegać również rycerze i ludność wiejska. Ich nagminne łamanie przez zakon krzyżacki było jedną z przyczyn buntu miast pruskich w 1454 roku i wybuchu wojny trzynastoletniej z Królestwem Polskim.
Wielokrotnie spisywano i modyfikowano rozporządzenia prawa chełmińskiego. Najważniejsze kodyfikacje sporządzono w latach: 1580, 1594 i 1598 (korektura pruska). Oryginalny dokument lokacyjny Chełmna i Torunia spłonął niestety w 1244 roku, ale w 1251 roku odnowiono go i sporządzono w dwóch potwierdzonych egzemplarzach dla każdego z miast. Zachowały się one do dnia dzisiejszego: toruński w tamtejszym Archiwum Państwowym, a chełmiński w Geheimes Staatsarchiv w Berlinie – Dahlem w Niemczech.
Bogusław Bogucki
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |