-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Menu
- Cenne wspomnienia w zbiorach włocławskiego muzeum
- Historia, jakiej nie znamy – ratowanie relikwii św. Wojciecha
- Jagdverband Ost
- Kępa Bazarowa
- Prawo chełmińskie na ziemiach polskich
- Spalenie Tucholi przez Jana Filipa Voigta w 1781 r.
- Twierdza niemiecka w Toruniu (Festung Thorn)
- Wenecja Bydgoska
- O Szlaku św. Jakuba na XII Festiwalu Nauki i Sztuki
- Zburzenie zamku w Toruniu
Zburzenie zamku w Toruniu
Zburzenie zamku w Toruniu
W roku 1454 rozpoczęła się długotrwała i wyniszczająca wojna między zakonem krzyżackim a Polską. Zakończyła się dopiero w 1466 r. po 13 latach bitew, dyplomacji i represji gospodarczych. Za jej symboliczny początek uważa się atak mieszczan toruńskich na warowny zamek będący pod panowaniem zakonu. Zastanawiające jest to, że po kapitulacji Krzyżaków mieszczanie postanowili zniszczyć dokładnie cały zamek toruński
Królestwo Polskie i Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, czyli Krzyżacy, toczyły ze sobą wojny od czasów Władysława Łokietka. Jedną z najbardziej głośnych bitew tamtych czasów była oczywiście bitwa pod Grunwaldem rozegrana 15 lipca 1410 r. Jedną z najmniej znanych – szturm mieszczan toruńskich na zamek krzyżacki zbudowany w samym mieście. Był on najstarszą twierdzą zakonną w ziemi chełmińskiej, której budowę rozpoczęto w drugiej połowie XIII w. 14 marca 1440 r. miasta pruskie i szlachta zawarły sojusz skierowany przeciw Krzyżakom, a sprzyjający Polsce. Poddanym krzyżackim podobały się przywileje i swoboda w monarchii Jagiellonów, całkiem odmienne od stosunków panujących w państwie zakonnym. Zbuntowani – utworzyli Związek Pruski, którego Tajna Rada rezydowała właśnie w Toruniu.
Na początku lutego 1454 r. Związek Pruski wypowiedział posłuszeństwo zakonowi, pierwszym miastem, w którym doszło do szturmu na krzyżacki zamek był Toruń.
8 lutego komtur toruński Albrecht Kalb skapitulował i oddał mieszczanom zamek. Rada miejska szybko podjęła decyzję o rozbiórce umocnień – opłacono murarzy, cieśli i robotników i rozpoczęto skrupulatny demontaż fortyfikacji. Wkrótce z całego kompleksu zachowało się niewiele: wieża sanitarna, czyli tzw. Gdanisko, oraz podziemia, szpital i młyny. Uzyskaną cegłę przeznaczono na budulec do rozbudowy miasta. Kolejnym krokiem było umiejscowienie na terenie nieistniejącego już zamku – wysypiska śmieci, które skutecznie zamaskowało pozostałości po twierdzy zakonu.
W następnych latach i stuleciach teren ten był wykorzystywany jako park, część ocalałych zabudowań przeznaczono na mennicę, budynki mieszkalne, farbiarnię, młyn zbożowy. Badania archeologiczne rozpoczęto dopiero w okresie międzywojennym – przerwał je wybuch II wojny światowej. W latach 50. i 60. odsłonięto ruiny, a z czasem obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Warto jeszcze zadać sobie pytanie, dlaczego mieszczanie toruńscy tak skwapliwie rozebrali zamek, który w 1454 r. przestał być dla nich zagrożeniem? Być może obawiali się, że po wygranej przez Polaków wojnie w starych murach pojawi się nowa załoga, która równie bacznie co Krzyżacy będzie pilnować interesów kolejnego władcy. Przecież Toruń w czasie wojny trzynastoletniej wspomagał polską monarchię ogromnymi sumami pieniędzy, a po zakończonej kampanii otrzymał uprzywilejowaną pozycję, samorządność i przywileje. Forteca w centrum miasta była raczej nie na miejscu w podobnych okolicznościach.
Bogusław Bogucki
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |