Menu

Przybyszewski Stanisław

Przybyszewski Stanisław

Stanisław Przybyszewski urodził się 7 maja 1868 roku w Łojewie pod Inowrocławiem w rodzinie wiejskiego nauczyciela.

Ponieważ już w dzieciństwie okazał się wyjątkowymi uzdolnieniami - zwłaszcza artystycznymi – w wieku 13 lat (w 1881 r.) przyjęto go do gimnazjum w Toruniu. Po zdaniu matury w gimnazjum w Wągrowcu w 1889 roku udał się do Berlina, gdzie podjął studia architektoniczne i medyczne, lecz nie ukończył żadnego z tych kierunków.

Pochłonęło go natomiast berlińskie życie artystyczne. Ponieważ Przybyszewski miał trudności z zapewnieniem sobie utrzymania – podejmował dorywcze prace, udzielał korepetycji i prowadził odczyty. Jego sytuacja ustabilizowała się dopiero w 1892 roku, kiedy został redaktorem „Gazety Robotniczej”.

Życie codzienne Przybyszewskiego było niezwykle bogate. Obfitowało w skandale i romanse. Pisarz często przeprowadzał się i podejmował podróże po Europie. Związał się z wieloma kobietami, m.in. ze słynną norweską pianistką Dagny Juel oraz żoną swego przyjaciela Jana Kasprowicza – Jadwigą. Przez niemal całe życie znajdował się w złej sytuacji finansowej. Nie to jednak było głównym źródłem jego problemów – cierpiał bowiem na chorobę alkoholową.

W 1905 roku próbował osiąść na stałe w Toruniu, ale wkrótce przeniósł się do Monachium. Po wojnie pracował w Poznaniu, w czasopiśmie „Zdrój”, następnie w latach 1920-1924 mieszkał w Gdańsku, gdzie pracował jako tłumacz w Dyrekcji Kolei Państwowej oraz zaangażował się w działania, mające na celu utworzenie gdańskiego Gimnazjum Polskiego. Po kolejnych wędrówkach w poszukiwaniu stałego miejsca pobytu przyjął propozycję pracy w kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej i zamieszkał na krótko na Zamku Królewskim w Warszawie. W 1927 roku na zaproszenie Józefa Znanieckiego powrócił w rodzinne strony – na Kujawy, do dworku w Jarontach, gdzie zmarł 23 listopada.

Imponująca twórczość Stanisława Przybyszewskiego przyciąga uwagę poruszaną problematyką. Przybyszewski zaczął publikować swoje utwory najpierw w języku niemieckim. Już w czasie jego pobytu w Berlinie ukazały się pierwsze teksty inspirowane filozofią Nietzschego i satanizmem, które zyskały mu wielkie uznanie wśród niemieckiej artystycznej bohemy. W języku polskim zaczął tworzyć dopiero od czasu przybycia do Krakowa w 1898 roku.

Jeden z jego najważniejszych tekstów to opublikowany w 1899 roku Confiteor, który uznano za manifest programowy polskiego modernizmu. Przybyszewski pisał w nim, że „sztuka nie ma żadnego celu, jest celem sama w sobie... jest odbiciem absolutu duszy”. Swe poglądy i odczucia wyrażał w wielu poematach (De profundis, Wniebowzięcie), powieściach (Dzieci Szatana, trylogia Homo sapiens), dramatach (Odwieczna baśń, Gody życia), rozprawach (Confiteor, Polska i święta wojna) i artykułach (Religia i socjalizm, Księża germanizatorami). Już za życia uważano go za legendę europejskiej cyganerii artystycznej i dekadencji przełomu XIX i XX wieku.

Bogusław Bogucki

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych

Lokalizacja:

   Szosa Bydgoska 52
   Toruń

Adres wysyłkowy:

   Departament Edukacji
   Pl. Teatralny 2
   87–100 Toruń

Sekretariat:

   tel. 56 621 87 79
   e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa merytoryczna:

   Mirosław Basiewicz
   tel. 56 621 58 29
   e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl

   Andrzej Drozdowski
   tel. 504 179 706
   e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa techniczna, administrator strony:

   Konrad Czupryniak
   tel. 668 506 915
   e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl

Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:

Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
8:00 – 15:00
8:00 – 16:30
8:00 – 15:00
8:00 – 15:00
8:00 – 13:30

 

Lokalizacja

[obiekt mapy] Widok mapy kierującą do jednostki urzędu marszałkowskiego