Menu

Bitwa pod Gniewkowem 1375r.

Bitwa pod Gniewkowem 1375 r.

Od chrztu Polski w 966 r. do śmierci króla Kazimierza Wielkiego w 1370 roku w kraju władzę sprawowała dynastia Piastów. Przez kilka następnych lat w państwie polskim panował chaos. Toczyły się walki między pretendentami do tronu. W 1375 roku rozegrała się bitwa pod Gniewkowem, w której klęskę poniósł książę kujawski Władysław Biały starający się o koronę polską.

Władający w Gniewkowie książę był ostatnim z linii Piastów kujawskich (jego dziadek Siemomysł był bratem Władysława Łokietka). Podczas panowania Kazimierza Wielkiego współpracował aktywnie z monarchą, otrzymał też od niego Inowrocław jako lenno. W 1363 lub 1364 roku zastawił swoje księstwo Kazimierzowi za sumę 1000 florenów 
i ruszył w podróż po świecie. W 1372 roku powrócił na dwór nowego króla – Ludwika Węgierskiego, uzyskując poparcie rycerstwa wielkopolskiego, które właśnie w nim upatrywało prawowitego władcę. Wynikało to prawdopodobnie z faktu, że Ludwik opierał swą władzę na Małopolanach i to im właśnie nadawał godności i urzędy. Władysław Biały, pochodzący z tej samej linii Piastów, co Kazimierz Wielki, a wywodzący się z Kujaw – był dla Wielkopolan wymarzonym kandydatem do korony polskiej.

W następnych latach Władysław Biały kilkakrotnie próbował odzyskać swe ziemie 
na Kujawach. W 1373 roku zaatakował i opanował na krótki przeciąg czasu Inowrocław, Złotorię, Szarlej i Gniewkowo, ale musiał niebawem opuścić kraj – został wypędzony przez zwolenników Ludwika Węgierskiego ze starostą Sędziwojem z Szubina na czele. Nawiązał wówczas sojusz z Ulrykiem von Osten z Drezdenka. Przy pomocy jego wojsk oraz najemników burgundzkich po raz drugi próbował zająć Kujawy. Sukcesem zakończyło się oblężenie Gniewkowa i Złotorii nad Drwęcą, niepowodzeniem – atak na Raciąż. Ludwik Węgierski postanowił wówczas pozbyć się ostatecznie niewygodnego księcia. Armia królewska uderzyła na Władysława w 1375 roku, pokonała go w bitwie pod Gniewkowem i zmusiła do schronienia się na zamku w Złotorii. Podczas oblężenia ciężką ranę odniósł Kaźko Słupski (sprzymierzony z Ludwikiem wnuk Kazimierza Wielkiego), który zmarł w jej wyniku kilka miesięcy później, zaś Władysław został pokonany przez rycerza Bartosza z Odolanowa i musiał przystać na warunki kapitulacji. Ludwik odkupił od niego księstwo gniewkowskie za sumę 10 tys. florenów i nadał mu benedyktyńskie opactwo w Pannonhalma na Węgrzech.

Bitwa pod Gniewkowem przekreśliła wszelkie marzenia o tronie dla Władysława Białego. Po przegranej kampanii opuścił granice Polski. Zmarł w Strasburgu w 1388 roku.

Bogusław Bogucki

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych

Lokalizacja:

   Szosa Bydgoska 52
   Toruń

Adres wysyłkowy:

   Departament Edukacji
   Pl. Teatralny 2
   87–100 Toruń

Sekretariat:

   tel. 56 621 87 79
   e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa merytoryczna:

   Mirosław Basiewicz
   tel. 56 621 58 29
   e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl

   Andrzej Drozdowski
   tel. 504 179 706
   e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa techniczna, administrator strony:

   Konrad Czupryniak
   tel. 668 506 915
   e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl

Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:

Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
8:00 – 15:00
8:00 – 16:30
8:00 – 15:00
8:00 – 15:00
8:00 – 13:30

 

Lokalizacja

[obiekt mapy] Widok mapy kierującą do jednostki urzędu marszałkowskiego