-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Zespół Pałacowo-Parkowy w Turznie
Zespół Pałacowo-Parkowy w Turznie
Zespół pałacowo-parkowy w Turznie posiada bogatą historię. Powstał w połowie XIX wieku na miejscu dawnego dworu należącego do rodu Zboińskich. Jego fundatorem był Augustyn Bartolomeusz Działowski, należący do jednej z najzamożniejszych i najbardziej znanych familii na Pomorzu. Rodzina Działowskich zasłużyła się dla Turzna także w kolejnych pokoleniach. W 1861 ówczesna właścicielka, Łucja Działowska, poślubiła Józefa Gajewskiego h. Ostoja. Małżonkowie aktywnie działali w polskich stowarzyszeniach m.in. w Towarzystwie Naukowym w Toruniu. W Turznie stworzyli kolekcję obrazów oraz bibliotekę o bogatym księgozbiorze, a w posiadłości pielęgnowany był duch polskości i patriotyzmu.
Sam pałac zaprojektował dla Działowskich znany polski architekt włoskiego pochodzenia, Henryk Marconi – projektant Hotelu Europejskiego i Pałacu Branickich w Warszawie. Obecna forma budynku jest wynikiem przebudowy z 2 połowy XIX w. W 1913 r. dobudowane zostało skrzydło boczne z kolumnowym portykiem, połączone z pałacem przy pomocy półkolistej galerii, a w l. 2009-2011 – kolejne skrzydło.
W 1825 roku Augustyn Działowski wraz z żoną Katarzyną, synem Ksawerym oraz dwiema córkami, Julianną i Józefą, gościli Fryderyka Chopina. Z uprzejmości familii Działowskich młody kompozytor skorzystał ponownie dwa lata później, w czasie podróży do Gdańska. Z jego listu do rodziców wiemy, że spędził tu kilka dni. „Gdy wyjeżdżamy do Płocka, szaleństwem by było, gdybym z mej strony nie miał o tym donieść. Dziś więc w Płocku, jutro w Rościszewie, popojutrze w Kikole, parę dni w Turznie, parę dni w Kozłowie i w moment w Gdańsku, i na powrót” – pisał siedemnastoletni wówczas kompozytor. Otwarta i gościnna atmosfera majątku w Turznie, na terenie pruskiego zaboru stanowiącego ostoję polskości, musiała mu przypaść do gustu. Na pamiątkę pobytu Chopina w Turznie w 2010 roku na placu przed głównym wejściem do pałacu stanęło popiersie kompozytora.
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |