-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Menu
- "Rok spokojnego słońca" Krzysztofa Zanussi (Toruń)
- "Rejs" Marka Piwowskiego (Toruń)
- "Stara baśń" Jerzego Hoffmana (Biskupin)
- "Kuracja" Macieja Cuske (Ciechocinek)
- "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki (Bydgoszcz)
- 'Kto nigdy nie żył" Andrzeja Seweryna (Toruń)
- "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta (Toruń)
- "Wrony" Doroty Kędzierzawskiej (Toruń)
- "Tatarak" Andrzeja Wajdy (Grudziądz)
- "Zamach" Jerzego Passendorfera (Toruń/Bydgoszcz)
"Tatarak" Andrzeja Wajdy (Grudziądz)
Krystyna Janda i Andrzej Wajda spotkali się po latach na planie filmu fabularnego Tatarak, nakręconego na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem. Zdjęcia do obrazu powstały w Grudziądzu, który zagrał miasto z lat 50.
Dlaczego realizatorzy wybrali Grudziądz jako miejsce zdjęć? „To znakomita lokalizacja, doskonale pasuje do charakteru filmu, którego akcja odbywa się w latach 50.” – opowiadała lokalnym dziennikarzom Ewa Turczańska, specjalista ds. PR w Akson Studio, które produkowało najnowszy obraz słynnego reżysera.
Filmowcy przyjechali do Grudziądza na początku lipca 2008 roku. Zdecydowali, że zdjęcia będą kręcone na Starym Rynku i Błoniach Nadwiślańskich. Tam też powstały dekoracje do filmu. Grudziądz na realizację nie wydał ani złotówki. Urzędnicy pomogli ekipie jedynie w kwestiach organizacyjnych m.in. zamykając poszczególne ulice Starego Miasta, uczestnicząc w przygotowaniach do castingu na statystów, a także udostępniając Centrum Kultury Teatr.
W filmie zobaczyliśmy wielu młodych grudziądzan, których ekipa wybrała w castingu. Twórcy obrazu poszukiwali mężczyzn i kobiet o naturalnym kolorze włosów, które można było swobodnie ułożyć we fryzury charakterystyczne dla lat 50., w których rozgrywa się akcja Tataraku.
Andrzej Wajda już po raz trzeci zmierzył się z prozą Jarosława Iwaszkiewicza. Wcześniej adaptował jego Brzezinę i Panny z Wilka. Oba obrazy zebrały entuzjastyczne oceny krytyki i uchodzą za jedne z najlepszych filmów w dorobku reżysera słynnego Kanału. W opracowaniu scenariusza pomogła reżyserowi pisarka Olga Tokarczuk. Warto wspomnieć, że w Tataraku pojawiły się motywy jednego z opowiadań Sándora Máraiego.
Główną bohaterką Tataraku jest doktorowa Marta – dojrzała kobieta, borykająca się z nudą, często pogrążająca się we wspomnieniach, żyjąca ze swym mężem w małym miasteczku. Przypadek sprawia, że przypomina sobie, czym jest miłość, a także – fizyczna fascynacja. Spotkanie z młodym mężczyzną i jego tragiczna śmierć w trakcie wspólnej kąpieli wywołują w niej uczucia i reakcje, jakich sama już się po sobie nie spodziewała.
W rolę Marty wcieliła się Krystyna Janda, która wcześniej zagrała w Człowieku z marmuru, Człowieku z żelaza i Pestce Andrzeja Wajdy. W filmie wykorzystano wspomnienia aktorki związane z jej zmarłym mężem – Edwardem Kłosińskim.
Oprócz niej w filmie wystąpili m.in. Jadwiga Jankowska-Cieślak, Jan Englert i amerykański aktor polskiego pochodzenia Paweł Szajda, który po raz pierwszy wystąpił w polskim filmie. Za kamerą stanął Paweł Edelman. Wybitny operator współpracował już wcześniej z Wajdą m.in. przy Panu Tadeuszu, Zemście i Katyniu. Tatarak wyprodukował Michał Kwieciński i jego Akson Studio – firma, która przyczyniła się do powstania innego obrazu Wajdy: nominowanego do Oskara Katynia.
Premiera filmu odbyła się w 2009 roku.
opracowanie Anna Gleb
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |