Menu

"Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki (Bydgoszcz)

Aż 28 minut obrazu Magiczne Drzewo Andrzeja Maleszki powstało w Bydgoszczy. Miasto nad Brdą zaprezentowano w nim w wyjątkowo atrakcyjny sposób, akcentując to, co w nim najciekawsze i najpiękniejsze, i pokazując, że to naprawdę niezwykłe i pełne magii miejsce.

O czym opowiada ten film? Gwałtowna burza powala olbrzymi, stary dąb – Magiczne Drzewo. Ludzie, nie znając jego mocy, tną drzewo na deski i robią z nich setki przedmiotów, np. meble, instrumenty... Każdy z nich zachowuje cząstkę magicznej mocy. Dlatego tam, gdzie trafiają, zaczynają dziać się rzeczy niesamowite. Jedno z mebli – stare krzesło – potrafi spełniać życzenia tych, którzy na nim usiądą. Odnajduje je dwójka dzieci, których rodzice podjęli pracę za granicą, pozostawiając swoje pociechy pod opieką znienawidzonej cioci. Rodzeństwo wyrusza na poszuki­wania taty i mamy, a próbującą ich zatrzymać ciotkę zmienia w małą dziewczynkę i zabiera ją ze sobą. Ściga ich właściciel sklepu, który chce za wszelką cenę odzyskać niesamowite krzesło. Film jest kinową kontynuacją serialu. Kręcony był w Bydgoszczy, Warszawie, Szwajcarii Kaszubskiej, Gdańsku, Gdyni oraz na Bałtyku. Magiczne drzewo zdobyło dotąd 16 nagród i wyróżnień, w tym „telewizyjnego Oscara”, czyli nagrodę Emmy dla programu dla dzieci i młodzieży.

Pierwszy klaps na planie Magicznegodrzewa padł na początku sierpnia 2007 r. w kaszub­skich plenerach. Później kilkudziesięcioosobowa ekipa filmowa przeniosła się na parę dni do Bydgoszczy i Trójmiasta. Finałowe sceny powstały jesienią tego samego roku na Bałtyku. Naj­więcej zdjęć powstało w pobliżu Wyspy Młyńskiej, Rybiego Rynku, Starego Portu, mostu Sulimy-Kamińskiego. Główni bohaterowie – w tych rolach Agnieszka Grochowska i Andrzej Chyra – wraz z trójką swoich dzieci mieszkali w kamienicy na Wyspie Młyńskiej. W siedzibie pobliskiego banku pracowała Hanna Śleszyńska, która pod wpływem czarów zamieni się w małą dziewczynkę. Od Rybiego Rynku aż po most Sulimy-Kamińskiego zainscenizowano wielki festyn na kształt gdań­skiego Jarmarku Dominikańskiego, w który – zgodnie ze scenariuszem – wjechał rozpędzony autobus. Następne ujęcia kręcono m.in. na ul. Gdańskiej, Dworcowej, pl. Wolności.

Premiera Magicznego drzewa odbyła się w 2008 roku.

opracowanie Anna Gleb

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych

Lokalizacja:

   Szosa Bydgoska 52
   Toruń

Adres wysyłkowy:

   Departament Edukacji
   Pl. Teatralny 2
   87–100 Toruń

Sekretariat:

   tel. 56 621 87 79
   e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa merytoryczna:

   Mirosław Basiewicz
   tel. 56 621 58 29
   e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl

   Andrzej Drozdowski
   tel. 504 179 706
   e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa techniczna, administrator strony:

   Konrad Czupryniak
   tel. 668 506 915
   e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl

Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:

Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
8:00 – 15:00
8:00 – 16:30
8:00 – 15:00
8:00 – 15:00
8:00 – 13:30

 

Lokalizacja

[obiekt mapy] Widok mapy kierującą do jednostki urzędu marszałkowskiego