Menu

"Stara baśń" Jerzego Hoffmana (Biskupin)

Każdy, kto kiedykolwiek widział film Stara baśń w reżyserii Jerzego Hoffmana, bez trudu zorientuje się, że jako dekoracje wykorzystano chaty z Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Dzieło na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego powstało właśnie w tej scenerii.

Jerzy Hoffman nakręcił film prawie w całości w 2002 roku na Pałukach – w Biskupinie, Gąsawie i w ich okolicach. Wcześniej – również w Biskupinie – powstały fragmenty Ogniem i mie­czem. „Pałuki to idealny teren na mój film, nie tylko pod względem krajobrazowym” – mówił reżyser na spotkaniu z prasą zaraz przed rozpoczęciem zdjęć do Starej baśni. „Ten region daje nam możliwość skoncentrowania wszystkich dekoracji w jednym miejscu. Przy ciągłych problemach ekonomicznych, które i nas dotykają, to bardzo ważne. Nie stać nas na tracenie czasu i pieniędzy na jeżdżenie po Polsce”.

Najpierw rozpoczęto budowę dekoracji – dworu Popiela tuż przy skansenie w Biskupinie, kamiennej Mysiej Wieży kilkaset metrów dalej i urokliwej świątyni nad jeziorem. Dzięki temu przez dwa miesiące okoliczni mieszkańcy mieli okazję spotkać na ulicy gwiazdy polskiego kina. A zagrali w nim m.in. Michał Żebrowski, Ewa Wiśniewska, Bohdan Stupka, Małgorzata Foremniak, Marina Aleksandrowa, Anna Dymna, Katarzyna Bujakiewicz, Daniel Olbrychski, Jerzy Trela. Scenografię przygotował Andrzej Haliński, muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Operatorem obrazu jest twórca zdjęć do Cyrulika syberyjskiego – Paweł Lebieszew.

Hoffman urodził się w 1932 roku w Krakowie. Po wojnie mieszkał w Bydgoszczy – tu ukończył I LO na placu Wolności. „W Bydgoszczy spędziłem swoje najpiękniejsze lata, więc zawsze lubiłem to miasto” – opowiadał „Gazecie Wyborczej”. „Już wtedy marzyłem o kinie. Z kolegami chodziliśmy pasjami do Bałtyku, Pomorzanina i Polonii. Urywaliśmy się z lekcji albo chodziliśmy na seanse wieczorne. A latem czas spędzaliśmy na cudownych spływach kajakowych Brdą, z Tucholi, przez Jezioro Charzykowskie”.

Jako reżyser Jerzy Hoffman debiutował w 1955 roku. Nakręcił takie filmy, jak: PanWołodyjowski (1968), Potop (1974), Trędowata (1976), Znachor (1981), Piękna nieznajoma (1992),Ogniem i mieczem (1999). W 2004 roku Jerzy Hoffman odebrał tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy.

opracowanie Anna Gleb

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych

Lokalizacja:

   Szosa Bydgoska 52
   Toruń

Adres wysyłkowy:

   Departament Edukacji
   Pl. Teatralny 2
   87–100 Toruń

Sekretariat:

   tel. 56 621 87 79
   e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa merytoryczna:

   Mirosław Basiewicz
   tel. 56 621 58 29
   e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl

   Andrzej Drozdowski
   tel. 504 179 706
   e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa techniczna, administrator strony:

   Konrad Czupryniak
   tel. 668 506 915
   e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl

Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:

Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
8:00 – 15:00
8:00 – 16:30
8:00 – 15:00
8:00 – 15:00
8:00 – 13:30

 

Lokalizacja

[obiekt mapy] Widok mapy kierującą do jednostki urzędu marszałkowskiego