-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Fort XIII
Fort XIII
Fort XIII w Toruniu należy do ostatnich z serii około osiemdziesięciu tego typu fortów, wzniesionych przez służby fortyfikacyjne Cesarskich Niemiec, typu wypracowanego przez Komitet Inżynierski Sztabu Generalnego na początku lat siedemdziesiątych XIX wieku. Jest jednym z najlepiej zachowanych w Toruniu standardowych fortów artyleryjskich – głównych. Od chwili zbudowania aż do dziś pozostaje na terenie wojskowym
Fort XIII – Warownia Karola Kniaziewicza (w czasach niemieckich Feste VI, od 1894 roku Fort VI – Winrich von Kniprode) – został zbudowany w latach 1880-1885 jako jeden z ostatnich fortów głównych w pierwszej fazie budowy Twierdzy Toruń. Fort XIII przeznaczono dla załogi zajmującej się obsługą dział – artylerzystów (300) oraz dwóch kompanii piechoty i żołnierzy innych formacji (500). Łącznie w forcie mogło przebywać około 800 żołnierzy wszystkich specjalności wojskowych i zawodów, którzy byli niezbędni, aby zapewnić sprawne i efektywne funkcjonowania fortu artyleryjskiego. Obiekt miał 14 stanowisk ogniowych (działobitni dla ciężkich dział wałowych kalibru 15 cm na łożach kołowych). Każde z nich było obsługiwane przez 9 artylerzystów. Do obrony przeznaczono też 4 etatowe ciężkie moździerze kaliber 21 cm, do których przydzielono 6 kanonierów, i umiejscowiono je na obu dziedzińcach fortu.
W kaponierach rozmieszczono najpierw stare gładkolufowe armaty o średnicy 12 cm, ładowane odtylcowo, wyposażone w zamek śrubowy, a w 1886 roku – przeciwszturmowe pięciolufowe działka rewolwerowe (Rewolwer-Kanone) kalibru 37 mm Hotchkiss-Gruson. W kaponierach barkowych założono je na łożu naściennym, a w kaponierze głównej - na łożu kazamatowym mocowanym na stanowisku za pomocą uchwytów umieszczonych w podłodze. Działka te, tak jak moździerze, obsługiwało aż 6 kanonierów. Ponadto na stanowisku tradytora przewidywano użycie 2 armat 8,8 cm Gruson.
Do 1914 roku fort wykorzystywano przede wszystkim do celów szkoleniowych – okresowo pod kierunkiem wyspecjalizowanej kadry doskonalili swe umiejętności żołnierze niemieccy. W okresach wolnych od ćwiczeń dozór nad obiektem sprawowała warta garnizonowa.
W pierwszych dniach I wojny światowej w forcie stacjonowała stała załoga, przygotowana na wypadek nieoczekiwanego rozpoczęcia działań wojennych. Obejmowała jedną kompanię piechoty, obsługę dział i działek oraz karabinów maszynowych. Istotne wsparcie stanowił dla niej pluton pionierów.
W 1920 roku obiekt wojskowy przejęły polskie siły zbrojne. Przemianowano go wówczas na Warownię Karola Kniaziewicza, aby uczcić pamięć słynnego generała. W okresie międzywojennym mieścił się w nim kolejno: Obóz dla Internowanych Rosjan, garnizonowe więzienie żandarmerii wojskowej i pododdział 31 pal, a w 1939 roku stanowisko dowodzenia – sztab Armii Pomorze.
W czasie II wojny światowej fort pełnił funkcję obozu dla jeńców wojennych Stalag XXA. Początkowo przetrzymywano tu żołnierzy polskich, a od 1940 roku głównie jeńców brytyjskich wziętych do niewoli niemieckiej w Norwegii, pod Dunkierką, na Krecie, w Tobruku, we Włoszech i w Holandii.
Fort XIII znajduje się w południowej części miasta na północnym skraju poligonu wojskowego na ulicy Okólnej. Mieści się w nim izba muzealna tzw. „Izba Żołnierskiej Pamięci”. Przed wejściem do fortu stoi pomnik poświęcony pamięci jeńców brytyjskich. Obiekt można zwiedzać po uzyskaniu zgody dowódcy jednostki wojskowej.
Marian Rochniński
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |