Menu

Fort XI

Fort XI

Fort XI Stefan Batory (ul. Poznańska 152) – fort główny. Fort Xl w czasach niemieckich Fort V, od 1894 roku nosił numer i nazwę Fort V – Grossem Kurflürst) znajduje się przy ul. Poznańskiej.

Był pierwszym fortem toruńskiej twierdzy wzniesionym w latach 1878-82 jako standardowy fort artyleryjski - główny. Jest przykładem realizacji tzw. „Fortu Biehler’a” – typu fortu wznoszonego w większości podczas budowy cesarsko-niemieckich twierdz fortowych jak Ingolstadt, kolonia, Królewiec, Poznań, Strasburg i w Berlinie, Kostrzynie n/Odrą, Metzu i Ulm.

Od wybudowania w 1882 roku do 1914 roku fort wykorzystywany był do ćwiczeń żołnierzy niemieckich. Pomiędzy ćwiczeniami fort był zamknięty, oddany pod ochronę warcie garnizonowej. W razie zagrożenia wojennego przewidywano zajęcie obiektu przez wojsko z pobliskich koszar poligonowych, skąd ul. Okólną mogły dotrzeć do fortu tzw. „zmiany”. Z chwilą wybuchu wojny światowej w 1914 roku w forcie przebywała stale załoga pogotowia w sile jednej kompanii piechoty, obsługi dział i działek oraz karabinów maszynowych. Dodatkowym wzmocnieniem załogi był pluton pionierów.

Do 1920 roku fort został ograbiony z elementów metalowych i urządzeń przez żołnierzy ustępującego niemieckiego garnizonu .

W 1920 roku fort przejęło Wojsko Polskie. W okresie międzywojennym mieścił się w nim m.in. Oddział Obozu dla Internowanych Rosjan Nr 15, a w czasie II wojny światowej początkowo był tu podobóz obozu jenieckiego Stalag XXA dla wziętych do niewoli żołnierzy alianckich spod Narwiku, Dunkierki a następnie obóz dla jeńców stalagu zatrudnionych przy budowie dużej parowozowni „Kluczyki” z wieżą ciśnień. Kaponiera główna fortu służyła w tym czasie jako karcer obozowy dla jeńców, którzy musieli ponieść karę za naruszenie regulaminu obozowego. Po 1945 roku użytkowany był jako magazyn opon pobliskiego „Polmozbytu”.

W 1960 roku rozebrano oskarpowania fos czół i obu barków. Fosa nasady obu skrzydeł została później całkowicie zabudowana do celów magazynowych. Wnętrza fortu kryją ślady pobytu jeńców  brytyjskich Stalagu XX A zatrudnionych przy budowie stacji kolejowej i parowozowni Toruń-Kluczyki. Na ścianach kaponiery głównej – karceru obozowego znajdują się możliwe jeszcze do odczytania napisy i rysunki jeńców więzionych tu za naruszenie regulaminu obozowego.

Fort XI jest dziś pozbawiony pancernych kopuł obserwacyjnych, obmurowania fosy na odcinkach barków i czoła, stoków bojowych od strony wszelkich zabudowań i lewej prawej baterii skrzydłowej (prawa zdeformowana dotyka nasypu toru kolejowego) oraz wielu już współczesnych dewastacji jak usuniecie kotłów kuchennych, pomp, drzwi pancernych, nawierzchni mostu zwodzonego, kamieni brukowych w korytarzach podziemnych, płotu fortecznego prawej nasady. Stopniowej dewastacji ulegają mury wewnętrzne obiektu noszący wyraźne ślady penetracji obiektu przez zbieraczy złomu, również unikatowe rysunki i napisy w salach koszarowych i kaponierze głównej są skutecznie zacierane przez przypadkowych ludzi.

Fort XI jest ciekawym, historycznym i atrakcyjnym turystycznie obiektem. Zachował niepowtarzalny klimat swoich czasów. Dobrze zachowane są schrony baterii skrzydłowych i murowane elementy tradytora fortu tj. schron – remiza działowa.

Dziś obiekt znajduje się na terenie prywatnym. Wejście i podziwianie jego walorów jest obecnie niemożliwe.

Marian Rochniński

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych

Lokalizacja:

   Szosa Bydgoska 52
   Toruń

Adres wysyłkowy:

   Departament Edukacji
   Pl. Teatralny 2
   87–100 Toruń

Sekretariat:

   tel. 56 621 87 79
   e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa merytoryczna:

   Mirosław Basiewicz
   tel. 56 621 58 29
   e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl

   Andrzej Drozdowski
   tel. 504 179 706
   e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa techniczna, administrator strony:

   Konrad Czupryniak
   tel. 668 506 915
   e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl

Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:

Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
8:00 – 15:00
8:00 – 16:30
8:00 – 15:00
8:00 – 15:00
8:00 – 13:30

 

Lokalizacja

[obiekt mapy] Widok mapy kierującą do jednostki urzędu marszałkowskiego