-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Fort IX
Fort IX
Fort IX Bolesław Chrobry (ul. Szosa Okrężna 9) zbudowano w latach 1882-1885 jako fort artyleryjski pośredni. Jest on najmniejszym fortem toruńskim o kształcie pięcioboku. To nietypowy dwuwałowy fort artyleryjski, zbliżony kształtem do fortu głównego, jednak w porównaniu do niego silnie zredukowany zarówno pod względem wielkości, jak i wyposażenia. Zadaniem fortu była ochrona twierdzy od strony zachodniej. Zasięg dział baterii sięgał do przyległych miejscowości Czarne Błota – Stary Toruń – Nieszawka.
Budowę warowni rozpoczęto w 1882 i ukończono w 1884 roku. Nazywano ją wówczas „Zwischenfort IVa”. Fort IX to dwuwałowy fort artyleryjski z wałem niskim piechoty na odcinkach czół i barków. Rozpiętość fortu mierzona w narożnikach szyi wynosiła zaledwie 176 m. Obustronnie oskarpowanej fosy broniły 4 kaponiery: czołowa dwustronna, dwie jednostronne barkowe i dwustronna szyjowa, będąca jednocześnie przyczółkiem mostu stałego przez fosę.
Koszary szyjowe były dwukondygnacyjne. Piętra łączyły cztery klatki schodowe. Korytarze kondygnacji górnej kończyły się wyjściem na wał dolny. Główny ciąg komunikacyjny stanowiła poterna główna, z której rozchodziły się korytarze górne koszar szyjowych, a tuż za nimi w ciągu znajdowało się niewielkie pomieszczenie prochowni po lewej i magazynu prowiantowego po prawej stronie. Dziedzińce fortu zredukowano do minimum. Niemal całą ich powierzchnię zajmowały pochylnie prowadzące na wał górny. Bramę wjazdową do fortu zwieńczono attyką i narożnymi wykuszami.
Do fortu prowadziła wybudowana w 1890 roku zamaskowana droga dojazdowa o długości 125 m i szerokości 8 m. Dojścia na niewielki plac broni broniła brama ze stalowymi wrotami. Do środka warowni wchodziło się przez bramę główną i przez most o konstrukcji stalowej, przerzucony ponad fosą, którego część stanowiła również dwustronna kaponiera szyjowa. Powłoka jezdni mostu była "szabrowana". Długość mostu stałego przez fosę wynosiła 7 m, a jego szerokość 5 m. Wejścia do wnętrza fortu broniła stalowa krata i stalowy most zwodzony.
Modernizacji obiektu dokonano już w 1894 roku, wzmacniając sklepienie betonową płytą o grubości 1 m i podwyższając nasyp ziemi. W 1898 roku założono w forcie instalację wodociągową oraz elektryczną podłączoną do Elektrowni Miejskiej, zaś w 1912 zamontowano własne agregaty prądotwórcze. Rok wcześniej stoki dzieła opasane zostały zamaskowanymi krzewami-przeszkodami z drutu kolczastego.
W 1898 roku warownia zmieniła nazwę na „Fort IV Heinrich von Plauen”, zaś w 1920 na „Fort IX – Warownia Bolesława Chrobrego”. Fort został wówczas siedzibą 8. Okręgowego Szpitala Koni i czasowo Szkołą Podkuwaczy Koni. Sporadycznie też służył jako koszary dla wojsk uczestniczących w manewrach.
Fort IX mógł pomieścić 1 batalion piechoty i obsługę dział. Posiadał 12 działobitni, 2 punkty obserwacyjne, 23 pomieszczenia mieszkalne, 18 magazynów, 2 kuchnie, 1 piekarnię, 4 pompy wodne. Wycofujące się wojska niemieckie jeszcze w 1919 roku wymontowały uzbrojenie i pancerne wyposażenie, w tym jedyną pancerną wieżyczkę obserwacyjną wz W.T.90 ,oraz uszkodziły instalację elektryczną, telefoniczną, telegraficzną oraz kanalizacyjną. W latach 60. rozebrano obmurowanie fosy i kaponier, częściowo zniwelowano wał lewego barku, zasypano fosę czoła i barków oraz całkowicie zniszczono baterię wraz ze schronem.
Fosa nasady, kojec i wnętrze fortu są dobrze zachowane. Obecnie trwa adaptacja fortu do celów handlowych.
Marian Rochniński
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |