Menu

Fort VIII

Fort VIII

Fort VIII Kazimierz Wielki (ul. Bielańska 66) to fort pośredni. Znajduje się na prawym brzegu Wisły, w kierunku zachodnim od centrum Torunia, z prawej strony Szosy Bydgoskiej. Fort zbudowano z cegły i betonu w latach 1888-1891. Początkowo oznaczono go numerem „Fort IVbh, dopiero później nadano mu nazwę „Fort Herzog Albrecht”. W roku 1920 przemianowano go na „Fort VIII Warownia Kazimierza Wielkiego”.

Zbudowano go w celu uszczelnienia i wzmocnienia odcinka pierścienia fortów na tym kierunku obrony twierdzy. Posiadał kształt trapezu. Jego czoło i barki stanowiły wały ziemne ze stanowiskami dla piechoty i 6 lekkich dział, które rozdzielały 4 schrony z wyjściami na drogę wałową. Po prawej stronie również ziemnej nasady znajdował się niewielki blok wjazdowy z bramą na poziomie dna fosy. Zasadniczy blok koszarowy usytuowano pod wałem czoła. Główny ciąg komunikacyjny łączył blok wjazdowy z koszarowym. Kończył go wyjazd na majdan fortu. Pod wałem lewego skrzydła znajdował się pomocniczy ciąg komunikacyjny. Wjazd do fortu prowadził przez niewielki pięcioboczny dziedziniec ze schronem wartowni. Fort otaczała sucha fosa o obmurowanej przeciwskarpie z galerią komunikacyjną na odcinku obu barków i czoła. Skarpa była ziemna, u jej podstawy znajdowała się krata forteczna. Nasada była podmurowana, zaś płot forteczny umieszczono na ziemnej przeciwskarpie. Fosę barków i czoła broniły kojce przeciwskarpowe, fosy nasady – kaponiera skarpowa usytuowana w lewym skrzydle przeciwskarpy. Na przeciwskarpie fosy wiodła wąska droga straży. W 1893 roku fort otrzymał trzy wieżyczki obserwacyjne W.T.90.

W forcie znajdowały się: 10 izb żołnierskich, 11 magazynów, 1 kuchni, 3 pancerne punkty obserwacyjne, 5 schronów pogotowia, 2 pompy na wodnych studniach artezyjskich, 12 otwartych stanowisk dla dział, 4 windy amunicyjne.

Droga dojazdowa do fortu od ul. Szosa Okrężna, mająca długość 480 m i szerokość 4,5 m, wyróżniająca się utwardzoną nawierzchnią, wybudowana została w roku 1896 i była zamaskowana wałem ziemnym od strony północnej i szpalerem drzew. W roku 1911 dookoła fortu w przedstoku rozmieszczono sieć kolczastą i zamaskowano krzewami, natomiast trzy lata później wykonano trawersowe wejścia w schronach wałowych.

W czasie pokoju fort służył wojskom niemieckim jako koszary piechoty. Można w nim było pomieścić 1 kompanię piechoty stanu wojennego, tj. około 250 żołnierzy, oraz obsługę dział.

Do 1920 roku wszelkie urządzenia artyleryjskie, przyrządy celownicze, zasuwy pancerne, silniki i prądnice zabrała odchodząca załoga niemiecka. Urządzenia łączności zniszczono.

W latach 1920-1924 fort z przerwami zajmowały oddziały wojskowe . Dopiero w 1925 roku fort zajął na stałe 4. pułk lotniczy. W 1933 roku obiekt wyremontowano i zamaskowano. We wrześniu 1939 roku warownia była ważnym punktem oporu w systemie obrony miasta. W październiku i listopadzie 1939 roku zorganizowano w niej obóz jeniecki dla żołnierzy polskich. Od stycznia do lipca 1940 roku w forcie mieściło się więzienie śledcze gestapo. W styczniu 1945 roku podczas blokady twierdzy fortyfikację zajęły pododdziały Wehrmachtu. W tym też czasie fort został kilkakrotnie zbombardowany.

Pod koniec lat 50. XX wieku zniszczono wszystkie schrony i oskarpowanie fosy z galerią przeciwskarpową i kaponierami. Zabrano kratę forteczną i cegłę z rozebranych elementów fortu. W 1989 roku obiekt przekształcono w miejsce pamięci narodowej. Zaniedbana budowla jest dziś stopniowo remontowana. Mimo braku zabezpieczeń jest jednak ogólnie dostępny. Dlatego też podczas zwiedzania warowni należy zachować szczególną ostrożność.

Marian Rochniński

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych

Lokalizacja:

   Szosa Bydgoska 52
   Toruń

Adres wysyłkowy:

   Departament Edukacji
   Pl. Teatralny 2
   87–100 Toruń

Sekretariat:

   tel. 56 621 87 79
   e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa merytoryczna:

   Mirosław Basiewicz
   tel. 56 621 58 29
   e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl

   Andrzej Drozdowski
   tel. 504 179 706
   e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa techniczna, administrator strony:

   Konrad Czupryniak
   tel. 668 506 915
   e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl

Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:

Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
8:00 – 15:00
8:00 – 16:30
8:00 – 15:00
8:00 – 15:00
8:00 – 13:30

 

Lokalizacja

[obiekt mapy] Widok mapy kierującą do jednostki urzędu marszałkowskiego