Menu

Fort IV

Fort IV

Fort IV Stanisław Żółkiewski (ul. Chrobrego 86) jest fortem głównym. Zbudowano go w latach 1878-1884 jako standardowy fort artyleryjski – główny z trzema krótkimi wałami niskimi piechoty. Wraz z pozostałymi sześcioma podobnymi w Toruniu należy do ostatnich z serii około osiemdziesięciu tego typu fortów wzniesionych przez służby fortyfikacyjne Cesarskich Niemiec, typu wypracowanego przez Komitet Inżynierski Sztabu Generalnego w początku lat siedemdziesiątych XIX wieku.

Zadaniem fortu była obrona węzłów kolejowych Toruń - Mokre i Toruń-Północ oraz obrona Torunia od strony północno-wschodniej.

Od chwili zbudowania był ciągle rozbudowywany. Od 1894 roku mury fortu stopniowo wzmacniano, instalowano też wewnętrzne urządzenia techniczne. W 1904 roku wzmocniono stropy schronów obserwacyjnych i schronów baterii skrzydłowych poduszką piaskową a w części nasady i warstwą betonu jedno ze skrzydeł. W roku 1911 zbudowano dookoła fortu sieć kolczastą w przedstoku. W roku 1912 zainstalowano w nim agregaty prądotwórcze i uruchomiono oświetlenie elektryczne, wentylację wymuszoną i np. elektryczne dzwonki alarmowe. W sąsiedztwie stanowisk działek rewolwerowych w kaponierach zbudowano stanowiska reflektorów.

W forcie miało przebywać jednorazowo 800 żołnierzy obsługujących 14 dział kalibru 15 cm i 8 działek rewolwerowych 3,7 cm, przygotowanych do samodzielnej obrony fortu. Z chwilą zbudowania dwóch baterii skrzydłowych ciężką artylerię fortu zredukowano do 12 sztuk.  Z chwilą wybuchu wojny światowej w 1914, w forcie przebywała stale załoga pogotowia w sile jednej kompanii piechoty, obsługi dział i działek oraz karabinów maszynowych. Dodatkowym wzmocnieniem załogi była kompania pionierów. 

Początkowo był to „Fort II” a w 1894 roku otrzymał nazwę „Fort Yorck”, upamiętniającą pruskiego generała Johanna Davida Yorck von Wartenburg. Fort nigdy nie uczestniczył w działaniach bojowych, dzięki czemu zachował się w bardzo dobrym stanie. W 1920 r. wraz z całą twierdzą został przejęty przez Wojsko Polskie w dobrym stanie technicznym, choć bez wyposażenia. Zmieniono wtedy nazwę fortu na „Fort IV Warownia Stanisława Żółkiewskiego”. W okresie międzywojennym stacjonowała tu kompanii ckm 63 pułku piechoty. Wykonywano tu też wyroki śmierci zasadzone przez Okręgowy Sąd Wojskowy podległy D.O.K. VIII.  W czasie II wojny światowej był magazynem wojskowym. Po wojnie fort użytkowany był przez jednostki Wojska Polskiego. W 1956 roku podjęto próby rozbiórki obmurowania przeciwskarpy fosy. Do końca lat 80 XX wieku mieścił zakład uprawy pieczarek. Od początku lat 90 – tych pozostaje w rękach prywatnych.
Jest jedynym z fortów toruńskich, w którym zachowały się niemal wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne elementy. Wokół fortu starannie zrekonstruowano stok bojowy z przedstopiem.

Fort IV przygotowany jest dla ruchu turystycznego. Mieści się w mim restauracja i są miejsca noclegowe. W poszczególnych częściach realizowane są przedsięwzięcia kulturalne i oświatowe, rozrywkowe, rekreacyjno - sportowe i edukacyjne. Mieści się w nim małe muzeum, a w dawnych działobitniach na wale artyleryjskim eksponowane są armaty i moździerze wzorów z okresu II wojny światowej. W ich sąsiedztwie można zobaczyć zachowane 55 - tonowe pancerne stanowisko obserwacyjne artylerii fortu, obrotowe kopuły pancerne wież obserwacyjnych piechoty.

Fort IV stwarza możliwość przeżycia niezapomnianych wrażeń przez wszystkich turystów odwiedzających ten obiekt.

Marian Rochniński

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych

Lokalizacja:

   Szosa Bydgoska 52
   Toruń

Adres wysyłkowy:

   Departament Edukacji
   Pl. Teatralny 2
   87–100 Toruń

Sekretariat:

   tel. 56 621 87 79
   e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa merytoryczna:

   Mirosław Basiewicz
   tel. 56 621 58 29
   e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl

   Andrzej Drozdowski
   tel. 504 179 706
   e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa techniczna, administrator strony:

   Konrad Czupryniak
   tel. 668 506 915
   e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl

Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:

Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
8:00 – 15:00
8:00 – 16:30
8:00 – 15:00
8:00 – 15:00
8:00 – 13:30

 

Lokalizacja

[obiekt mapy] Widok mapy kierującą do jednostki urzędu marszałkowskiego