-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Cytadela-Fort Św. Jakuba
Cytadela-Fort Św. Jakuba
Poligonalny fort Św. Jakuba (Jakobsfort) zbudowano w latach 1825-1832 na wzniesieniu (Wzgórze św. Jakuba), w celu osłony otoczonego wówczas bastionami i lunetami miasta od strony wschodniej. Z chwilą zbudowania fortowej twierdzy pierścieniowej przejął on funkcję cytadeli twierdzy. Mimo że stykał się z wałem głównym pierścienia wewnętrznego, stanowił rodzaj samodzielnych umocnień przeznaczonego do obrony okrężnej.
Rozmiarami i narysem pokrywał się z dużym szańcem, wzniesionym w tym miejscu jeszcze w czasach Księstwa Warszawskiego. Był to obiekt poligonalny, wydłużony, o kształcie symetrycznym, o rozpiętości 300 m. Składał się z trzykrotnie załamanego wału głównego, osłoniętego suchą fosą, bronioną przez dwie narożne kaponiery. Wał główny od strony twierdzy zamykał mur szyi z potężnie rozbudowaną, trójskrzydłową, niesymetryczną reduta koszarową. W murze szyjowym tej reduty znajdowała się główna brama wjazdowa i wysunięty w fosę blokhauz – kaponiera. Główny wał ziemny miał grubość 30 m i na całej długości fosy osłonięty wysokim murem skarpowym, zaopatrzonym w ciąg sklepionych łupinowo kazamat ze strzelnicami, łączących się przejściami w jedną długą galerię strzelecką. Wał główny przecięto pięcioma korytarzami podziemnymi - poternami, prowadzącymi do galerii, jak też kaponier i założeń przeciwskarpy.
U wylotu poterny środkowej kręconą klatka schodową można było się dostać do chodnika pod fosą, prowadzącego do podobnej klatki schodowej w obmurowanej przeciwskarpie, wychodzącej w małym schronie usytuowanym na placu broni. Dwie poterny były krótkimi dojściami do obu kaponier, flankujących całą fosę główną od strony czoła i barków. Kaponiery fortu były jednokondygnacyjne, niezbyt wydłużone, posiadały od frontu dwa czoła, zbiegające się narożnikowo pod kątem prostym. W przeciwskarpie - naprzeciwko kaponier – zbudowano dostępne bezpośrednio z fosy kaponiery rewersowe, których strzelnice miały osłaniać czoła kaponier fosy głównej. Z kazamat kaponier rewersowych i z kazamaty przeciwskarpy środkowej wychodziły krótkie odcinki chodników minerskich.
Dwie pozostałe skrajne poterny biegły wzdłuż muru skarpowego, stanowiącego pogrubione przedłużenie szyi. Podczas gdy północna prowadziła tylko do galerii skarpowej, południowa podobnie jak środkowa łączyła się z przejściem pod fosą z dość nietypowym schronem, umieszczonym w narożu południowym placu broni o narysie bastionowym. Do dziś z fortu zachowała się duża trzypiętrowa reduta koszarowa wzniesiona na planie podkowy, wykorzystywana obecnie jako budynek mieszkalny. Od góry przykryta jest ona ziemnym nasypem. W latach 20. XX w. zniwelowano większość obwodów wałów wokół fortu, zasypano fosy, rozebrano budowle na placu broni oraz inne elementy murowane poza zachowanym blokiem koszarowym. Dużą część ziemnych elementów fortu przekształcono w urządzenia parkowe. Także usypany w latach 30. tzw. Trawers Wiślany służy dziś rekreacji i wypoczynkowi mieszkańców dzielnicy Jakubskie Przedmieście oraz innym torunianom.
Marian Rochniński
Galeria Fortu Św. Jakuba
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |