-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Raciążek
Raciążek
Zamek w Raciążku zbudowano w miejscu starszego drewniano-ziemnego założenia obronnego biskupów kujawskich, wymienionego w źródłach w połowie XIII wieku. W latach 30. XIV wieku wspomniany gród zniszczyli Krzyżacy.
Budowę zamku murowanego położonego na cyplu, wcinającym się w dolinę Wisły, rozpoczął biskup Maciej z Gołańczy wkrótce po zniszczeniu grodu. Zamek był założeniem dwuczłonowym składającym się z zamku właściwego, który zlokalizowano we wschodniej części cypla, i przedzamcza znajdującego się w zachodniej części cypla. Jego człony rozdzielała sucha fosa.
Budowa warowni przebiegała kilkuetapowo. W pierwszej kolejności zbudowano trójkondygnacyjny dom mieszkalny na planie prostokąta o wymiarach 12 m × 25 m. Budowlę wzniesiono przy wschodniej krawędzi cypla. Następnie, za rządów biskupa Zbyluta z Gołańczy, dom mieszkalny powiększono w kierunku zachodnim do wymiarów 17 m × 25 m. Warownię dodatkowo wzmocniono, budując mur obwodowy. Ciągnął się on południową i północną krawędzią wzgórza do około połowy jego długości, następnie biegł wzdłuż linii północ-południe, tworząc kurtynę zachodnią. W narożniku południowo-zachodnim, w pierwszej połowie XVI wieku za czasów biskupa Jana Karnkowskiego, zbudowano czworoboczną wieżę.
Po objęciu biskupstwa kujawskiego w 1582 roku przez Hieronima Rozdrażewskiego zamek w Raciążku przebudowano. Dom mieszkalny przekształcono w renesansową rezydencję, a w zachodniej części wzgórza zamkowego wzniesiono wolno stojącą wieżę bramną. W drugiej połowie XVII wieku opuszczony przez właścicieli zamek popadł w ruinę. W XVIII wieku biskupi kujawscy ponownie zainwestowali w zamek. Na polecenie biskupa Felicjana Konstantego Szaniawskiego, sprawującego urząd w latach 1706–1720, postawiono na przedzamczu drewnianą rezydencję. Krzysztof Antoni Szembek, biskup kujawski w latach 1720–1738, przyczynił się do przebudowania zniszczonego domu mieszkalnego w barokowy pałac. Kres świetności zamku biskupiego w Raciążku przynosi wiek XIX, gdy – ponownie opuszczony – stał się miejscem pozyskiwania materiałów budowlanych. W latach 1978–1985 na zamku przeprowadzono badania archeologiczno-architektoniczne, którymi kierował profesor Leszek Kajzer.
Obecnie zamek jest ruiną chronioną prawnie przez wpis do rejestru zabytków 4 czerwca 1955 roku.
Leszek Kotlewski
Zamek biskupi w Raciążku; fot. Leszek Kotlewski
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |