-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Grudziądz
Grudziądz
Grudziądz lokowano w 1291 roku na prawym brzegu Wisły po południowej stronie krzyżackiego zamku konwentualnego, wzniesionego w latach 1250–1299. Miasto założono na krawędzi wysoczyzny sąsiadującej z doliną Wisły. Stoki wysoczyzny mają w tym miejscu kilkadziesiąt metrów wysokości i dzięki temu w naturalny sposób zabezpieczały miasto od strony Wisły.
Budowę murów obronnych Grudziądza rozpoczęto na początku XIV wieku i prawie natychmiast po ich postawieniu, podobnie jak w innych miastach ziemi chełmińskiej, dość szybko zmodernizowano, podwyższając je, a przy okazji likwidując krenelaż z gankiem strzeleckim. Regularne – założone na planie zbliżonym do prostokąta – miasto otoczono od wschodu i południa podwójnym ciągiem murów obronnych z fosą. Od strony Wisły, czyli zachodu, zbudowano pojedynczy mur. Od północy miasto stykało się murami obronnymi zamku krzyżackiego. Linię murów od strony Wisły wzmocniono w średniowieczu, budując ciąg kilkukondygnacyjnych spichrzy, pełniących również funkcje obronne. Zespół spichrzy grudziądzkich tworzy niepowtarzalną panoramę nadwiślańską średniowiecznego miasta.
Wewnętrzny ciąg murów obronnych, po stronie wschodniej i południowej miasta, wzmocniono dziesięcioma basztami i skarpami. Na teren miasta prowadziło pięć bram. Od północy znajdowała się brama Kwidzyńska oraz brama, przez którą można było się dostać na zamek. Od wschodu znajdowała się brama Łasińska wzmocniona przedbramiem. Od południa na teren miasta prowadziła brama Toruńska z najbardziej rozbudowanym systemem przedbramia.
W narożniku południowo-zachodnim zachowała się brama Wodna wiodąca do portu. Brama Wodna już w drugiej połowie XVII wieku została przystosowana do funkcji mieszkalnych. W 1945 roku została poważnie zniszczona, lecz w 1. połowie lat 50. XX wieku odbudowano ją. Do dziś, prócz bramy Wodnej, z murów obronnych Grudziądza przetrwało niewiele: w narożniku południowo-wschodnim zachował się fragment podwójnego ciągu murów z narożną basztą. Pozostałości murów przetrwały też w kamienicach zbudowanych przy ulicy Murowej. Podziwiać można również fragmenty mostu bramy Łasińskiej w ulicy Mickiewicza oraz murów pomiędzy miastem a zamkiem krzyżackim.
Leszek Kotlewski
Fragment murów obronnych z wieżą wodną w Grudziądzu; fot. Waldemar Rutkowski
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |