-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Golub
Golub
Golub uzyskał prawa miejskie w drugiej połowie XIII wieku. Dokładna data lokacji nie jest znana, ponieważ dokument nadający Golubiowi prawa miejskie zaginął w średniowieczu. Nadanie praw miejskich Golubiowi potwierdził wielki mistrz zakonu krzyżackiego Michał Küchmeister w 1421 roku. W 1951 roku Golub połączono z Dobrzyniem, znajdującym się na przeciwległym brzegu Drwęcy, tworząc nowe miasto, które nazwano Golub-Dobrzyń.
Golub założono na obszernym meandrze utworzonym przez Drwęcę, u podnóża wysokiego wzgórza, na którym zbudowano krzyżacki zamek konwentualny. Miasto, lokowane na prawie chełmińskim, uzyskało regularne założenie z rynkiem, blokami zabudowy i ulicami krzyżującymi się pod kątem prostym. Miasto w XIII wieku otoczono murami obronnymi. Jak wyglądał średniowieczny system obronny miasta, nie wiadomo dokładnie do dziś. Plan Franciszka de La Pointe’a z dzieła Samuela Pufendorfera z około 1655 roku pokazuje miasto otoczone prawie w całości, oprócz części wschodniej nad Drwęcą, podwójnym pierścieniem murów obronnych obwiedzionych fosą, prawdopodobnie z murowaną przeciwskarpą.
Na planie widać pierścień wewnętrzny z szeregiem baszt wysuniętych przed lico murów kurtynowych oraz czterema narożnikowymi wieżami. Ponadto przedstawione są cztery bramy – w każdej kurtynie – prowadzące na teren miasta wzmocnione przedbramiami. Na rysunku Jerzego Fryderyka Steinera z 1740 roku, przedstawiającym widok zamku od strony wschodniej, nie widać elementów systemu obronnego znajdujących się na planie Franciszka de La Pointe’a, czyli przedbramia, pierścienia zewnętrznego i muru przeciwskarpy. Rysunek Steinera odpowiada natomiast częściowo stanowi obecnemu z tym, że w dzisiejszym Golubiu-Dobrzyniu nie ma bram.
Leszek Kotlewski
Fragment murów obronnych w Golubiu; fot. Waldemar Rutkowski
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |