Menu

Chełmno

Chełmno

Chełmno lokowano na prawym brzegu Wisły w 1233 roku. Miasto stało się, przynajmniej w XIII wieku, najważniejszym ośrodkiem miejskim państwa zakonnego. Zamiar Krzyżaków, którzy chcieli uczynić Chełmno miastem stołecznym, wyraża się w wielkości jego założenia. Ze względu na swoje znaczenie w strukturze państwa krzyżackiego Chełmno było – zwłaszcza w początkowym okresie swego istnienia – celem licznych ataków. Zapewne dlatego już przed 1267 rokiem rozpoczęto budowę muro­wanych umocnień.

Średniowieczny system obronny Chełmna zbudowany został w drugiej połowie XIII wieku. W XIV i XV wieku mury modernizowano, m.in. podwyższając je (wcześniej niższe mury posiadały krenelaż). Posadowienie Chełmna w miejscu z natury obronnym – na kra­wędzi wysoczyzny – niewątpliwie miało wpływ na sposób jego obrony. Chełmno prawie ze wszystkich stron otaczały strome zbocza, których wysokość dochodziła do 50 m, jedynie od wschodu i zachodu można było swobodnie przedostać się na wysoczyznę.

Wokół miasta, wzdłuż krawędzi zboczy, pobudowano pojedynczy, zamknięty ciąg murów, który w narożniku północno-zachodnim stykał się z warownią krzyżacką (opuszczoną przez zakon pod koniec XIII wieku, kiedy zlikwidowano komturię w Chełmnie). Powstał w ten sposób narys w formie nieregularnego wieloboku. Mury wzmocnione zostały skarpami oraz około trzydziestoma basztami zbudowanymi na planie prostokąta bądź półkola – pierwotnie były one otwarte od strony miasta. Baszty rozmieszczono w sposób nieregularny. Ich niewielka liczba znajdowała się w kurtynie północnej – wzdłuż krawędzi doliny Wisły. Większość baszt przetrwała do dziś.

Do miasta prowadziło siedem bram. Po stronie wschodniej podziwiać można bramę Grudziądzką, istniejącą do dziś, bronioną przedbramiem i fosą. Również po stronie wschodniej na ulicy Tkackiej (dziś: 22 stycznia) mieściła się nieistniejąca brama Tkacka z przedbramiem i prawdopodobnie zwodzonym mostem nad fosą. W kutynie południowo-wschodniej na ulicy Toruńskiej znajdowała się nieistniejąca brama Św. Ducha, nazywana również Toruńską. Brama znajdowała się w potężnej wieży z przedbramiem i nie posiadała mostu, ponieważ w tym miejscu nie było fosy. Na ulicy Szkolnej znajdowała się nieistniejąca brama Mostowa z drewnianym zwodzonym mostem, co uwidacznia niemiecki odpowiednik polskiej nazwy: Holzbrückerthor. W kurtynie zachodniej na ulicy Biskupiej mieściła się brama Bosych, nazywana również Franciszkańską i Biskupią.

Brama składała się z wieży, przedbramia oraz zwodzonego mostu nad fosą. W narożniku północno-zachodnim w starej wieży znajdowała się brama Merseburska zlikwidowana w średniowieczu. W kurtynie północnej na ulicy Wodnej prawdopodobnie istniała brama Malowana albo Wodna bez przedbramia. W kurtynie północnej być może znajdowała się jeszcze jedna brama, często pojawiająca się w źródłach, zwana bramą Rybacka bądź Wiślaną. Mogła to być główna brama prowadząca od portu, a znajdowała się najpewniej na ulicy Rybackiej. Obwód murów obronnych Chełmna prawie w całości zachował się do dziś i ma około 1,7 km

Leszek Kotlewski

Baszta Panieńska w Chełmnie; fot. Waldemar Rutkowski

  • 1.1Baszta Panieńska w Chełmnie

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych

Lokalizacja:

   Szosa Bydgoska 52
   Toruń

Adres wysyłkowy:

   Departament Edukacji
   Pl. Teatralny 2
   87–100 Toruń

Sekretariat:

   tel. 56 621 87 79
   e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa merytoryczna:

   Mirosław Basiewicz
   tel. 56 621 58 29
   e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl

   Andrzej Drozdowski
   tel. 504 179 706
   e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa techniczna, administrator strony:

   Konrad Czupryniak
   tel. 668 506 915
   e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl

Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:

Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
8:00 – 15:00
8:00 – 16:30
8:00 – 15:00
8:00 – 15:00
8:00 – 13:30

 

Lokalizacja

[obiekt mapy] Widok mapy kierującą do jednostki urzędu marszałkowskiego