-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Wąbrzeźno
Wąbrzeźno
Zamek w Wąbrzeźnie nie był zamkiem konwentualnym, lecz rezydencją obronno-mieszkalną biskupów chełmińskich, zbudowaną na terenie nadanym im przez zakon krzyżacki 19 kwietnia 1246 roku.
Zamek wzniesiono w latach 1303–1321 z inicjatywy biskupa Hermana von Prinza na półwyspie jeziora Zamkowego.
Warownia była dwuczłonowym założeniem składającym się z zamku właściwego i przedzamcza. Zamek właściwy postawiono na częściowo sztucznym nasypie na planie kwadratu o boku długości 60 m. Nasyp obudowano murem oporowym, który pełnił również funkcje obronną. Zamek miał trzy skrzydła: południowo-wschodnie, południowo-zachodnie i północno zachodnie, zabudowane dwu- i trzykondygnacyjnymi budynkami. Od północnego wschodu dziedziniec zamykał mur kurtynowy z ośmioboczną wieżą chroniącą bramę wjazdową.
Częściowo znane jest przeznaczenie budynków zamkowych. Skrzydło południowe było podpiwniczone, a na jego pierwszym piętrze znajdowała się kaplica pw. św. Marka oraz refektarz. Pozostałe skrzydła na pierwszym piętrze mieściły mieszkanie biskupa oraz zaplecze administracyjne diecezji i zamku. Piwnice, przyziemie oraz poddasze pełniły funkcje gospodarcze. Po stronie północno-wschodniej zamku właściwego znajdowało się trapezowatego kształtu przedzamcze oddzielone bardzo szeroką fosą. Komunikację pomiędzy zamkiem a przedzamczem zapewniał zwodzony most. Przedzamcze było ufortyfikowane murem obronnym wzmocnionym narożnymi wieżami. Wjazd na przedzamcze prowadził przez bramę w kurtynie północno-wschodniej.
Zamek uległ zniszczeniom podczas wojny trzynastoletniej, kiedy został zdobyty przez wojska krzyżackie dowodzone przez Bernarda Szumborskiego. Po wojnie biskupi chełmińscy odbudowali go, a w latach 1611–1613 zasadniczo przebudowali. Zagładę zamku przyniosła druga wojna polsko-szwedzka – został on całkowicie zrujnowany w wyniku silnego ostrzału artyleryjskiego przeprowadzonego przez Szwedów. Nie przystąpiono już do jego odbudowy, a w roku 1792 Fryderyk II podjął decyzję o rozbiórce, która trwała do końca XIX wieku.
Relikty zamku chronione są prawnie wpisem do rejestru zabytków dokonanym 30 kwietnia 1966 roku.
Leszek Kotlewski
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |