Menu

O Szlaku św. Jakuba na XII Festiwalu Nauki i Sztuki

O Szlaku św. Jakuba na XII Festiwalu Nauki i Sztuki

Cykl wydarzeń przedstawiających dziedzictwo Szlaku św. Jakuba na Kujawach i Pomorzu zorganizowały w ramach XII Festiwalu Nauki i Sztuki w Toruniu Wydział Teologiczny oraz Wydział Nauk Historycznych UMK. Wśród nich było przejście 6-kilometrowym toruńskim odcinkiem szlaku, inscenizacja historyczna „Niech przemówią źródła” oraz panel dyskusyjny „Dlaczego warto iść do Santiago i … zacząć na Kujawach i Pomorzu”. W promocję szlaku włączył się Urząd Marszałkowski

Camino de Santiago to najsłynniejszy obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy pielgrzymkowy szlak średniowiecznej Europy. Jego główna trasa biegła z Litwy, przez Polskę, Niemcy, Francję do grobu św. Jakuba Apostoła w mieście Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji. Wyznaczony przez PTTK, prawie 200 kilometrowy odcinek trasy prowadzi przez najpiękniejsze zakątki regionu kujawsko- pomorskiego: Strzelno, Mogilno, Kruszwicę, Toruń, Golub-Dobrzyń i Brodnicę.

W sobotę (21 kwietnia 2012 roku) w ramach XII Festiwalu Nauki i Sztuki odbyło się przejście toruńskim odcinkiem szlaku. W jego historię wprowadził prof. Waldemar  Rozynkowski, a ksiądz Piotr Roszak opowiedział o duchu pielgrzymowania. Każdy z zapisanych uczestników otrzymał pamiątkowy "Kujawsko-Pomorski Paszport Pielgrzyma".

W południe na Rynku Staromiejskim odbyła się inscenizacja historyczna "Niech przemówią źródła!", obrazująca motywy podejmowania pielgrzymki przez średniowiecznych pielgrzymów, której towarzyszył śpiew zespołu kameralnego "Portamus Gaudium" pod dyrekcją Agnieszki Brzezińskiej.

W niedzielę (22 kwietnia 2012 roku) odbył się panel dyskusyjny z udziałem gości z Hiszpanii (Santiago de Compostela, Pampeluna, Villamayor) "Dlaczego warto iść do Santiago i ... zacząć na Kujawach i Pomorzu", a po nim wernisaż wystawy paryskiego artysty, Artura Majki „Camino - żółty szlak. Między kolorem, a rzeczywistością”, w który wprowadził toruński poeta Cezary Dobies.

Samorząd województwa we współpracy z Oddziałem Miejskim PTTK w Toruniu oraz Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu planuje powołać radę programową, która zajmie się planowaniem rozwoju szlaku w województwie kujawsko-pomorskim. Na Wydziale Teologicznym UMK powstał Zespół ds. Camino Polaco, skupiający naukowców wielu dyscyplin, których łączy badanie dziedzictwa szlaku na terenie naszego regionu. Samorząd województwa wsparł publikację książki „Camino de Santiago - nie tylko droga”, która doczekała się już drugiego wydania. Przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w tym roku ukaże się też pierwszy przewodnik po Szlaku Św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim autorstwa Tomasza Bielickiego oraz Piotra Roszaka.

 

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych

Lokalizacja:

   Szosa Bydgoska 52
   Toruń

Adres wysyłkowy:

   Departament Edukacji
   Pl. Teatralny 2
   87–100 Toruń

Sekretariat:

   tel. 56 621 87 79
   e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa merytoryczna:

   Mirosław Basiewicz
   tel. 56 621 58 29
   e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl

   Andrzej Drozdowski
   tel. 504 179 706
   e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa techniczna, administrator strony:

   Konrad Czupryniak
   tel. 668 506 915
   e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl

Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:

Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
8:00 – 15:00
8:00 – 16:30
8:00 – 15:00
8:00 – 15:00
8:00 – 13:30

 

Lokalizacja

[obiekt mapy] Widok mapy kierującą do jednostki urzędu marszałkowskiego