Camino de Santiago to najsłynniejszy obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy pielgrzymkowy szlak średniowiecznej Europy. Jego główna trasa biegła z Litwy, przez Polskę, Niemcy, Francję do grobu św. Jakuba Apostoła w mieście Santiago de Compostela w hiszpańskiej Galicji. Wyznaczony przez PTTK, prawie 200 kilometrowy odcinek trasy prowadzi przez najpiękniejsze zakątki regionu kujawsko- pomorskiego: Strzelno, Mogilno, Kruszwicę, Toruń, Golub-Dobrzyń i Brodnicę.
W sobotę (21 kwietnia 2012 roku) w ramach XII Festiwalu Nauki i Sztuki odbyło się przejście toruńskim odcinkiem szlaku. W jego historię wprowadził prof. Waldemar Rozynkowski, a ksiądz Piotr Roszak opowiedział o duchu pielgrzymowania. Każdy z zapisanych uczestników otrzymał pamiątkowy "Kujawsko-Pomorski Paszport Pielgrzyma".
W południe na Rynku Staromiejskim odbyła się inscenizacja historyczna "Niech przemówią źródła!", obrazująca motywy podejmowania pielgrzymki przez średniowiecznych pielgrzymów, której towarzyszył śpiew zespołu kameralnego "Portamus Gaudium" pod dyrekcją Agnieszki Brzezińskiej.
W niedzielę (22 kwietnia 2012 roku) odbył się panel dyskusyjny z udziałem gości z Hiszpanii (Santiago de Compostela, Pampeluna, Villamayor) "Dlaczego warto iść do Santiago i ... zacząć na Kujawach i Pomorzu", a po nim wernisaż wystawy paryskiego artysty, Artura Majki „Camino - żółty szlak. Między kolorem, a rzeczywistością”, w który wprowadził toruński poeta Cezary Dobies.
Samorząd województwa we współpracy z Oddziałem Miejskim PTTK w Toruniu oraz Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu planuje powołać radę programową, która zajmie się planowaniem rozwoju szlaku w województwie kujawsko-pomorskim. Na Wydziale Teologicznym UMK powstał Zespół ds. Camino Polaco, skupiający naukowców wielu dyscyplin, których łączy badanie dziedzictwa szlaku na terenie naszego regionu. Samorząd województwa wsparł publikację książki „Camino de Santiago - nie tylko droga”, która doczekała się już drugiego wydania. Przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w tym roku ukaże się też pierwszy przewodnik po Szlaku Św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim autorstwa Tomasza Bielickiego oraz Piotra Roszaka.