-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Menu
- Cenne wspomnienia w zbiorach włocławskiego muzeum
- Historia, jakiej nie znamy – ratowanie relikwii św. Wojciecha
- Jagdverband Ost
- Kępa Bazarowa
- Prawo chełmińskie na ziemiach polskich
- Spalenie Tucholi przez Jana Filipa Voigta w 1781 r.
- Twierdza niemiecka w Toruniu (Festung Thorn)
- Wenecja Bydgoska
- O Szlaku św. Jakuba na XII Festiwalu Nauki i Sztuki
- Zburzenie zamku w Toruniu
Wenecja Bydgoska
Wenecja Bydgoska
Czarne gondole pływające po Canale Grande, wodny tramwaj – vaporetto, bazylika św. Marka i karnawałowe maski… To znana wszystkim Wenecja we Włoszech. Podróż na południe Europy wymaga jednak posiadania sporych pieniędzy i dużo wolnego czasu, tymczasem w województwie kujawsko-pomorskim można zwiedzić zespół architektoniczny znany jako Wenecja Bydgoska.
Bydgoszcz jest położona nad rzeką Brdą, która od początku istnienia miasta spełniała wiele istotnych funkcji: ponieważ poprzez Kanał Bydgoski łączyła się z Odrą, była drogą wodną i ważnym szlakiem handlowym, umożliwiała działanie młynów wodnych, broniła dostępu do samego miasta.
W XIX w., podczas panowania pruskiego, nad brzegami jej odnogi – Młynówki – rozpoczęto budowę kolejnych obiektów: domów mieszkalnych, zakładów i warsztatów. Pierwotnie w tym miejscu zakładano tylko ogrody. Do roku 1873 w Bydgoszczy istniała już zwarta dzielnica składająca się z kamienic i zabudowań gospodarczych, m.in. znajdowały się tam fabryki czekolady, papierosów, opakowań, a w latach następnych – spirytusu i drożdży. W obrębie Wenecji Bydgoskiej można było znaleźć również rzeźnię, tartak, drukarnię, farbiarnię, piekarnię, pralnię, tartak i restaurację. Obszar był zamieszkiwany głównie przez kupców i rzemieślników, którym bliskość rzeki ułatwiała transport produkowanych lub wymienianych towarów. Dzielił się na trzy części: wschodnią (najstarszą), południową (największą) i zachodnią, która miała wyraźnie przemysłowy charakter.
Na przełomie XIX i XX w. Wenecja Bydgoska stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całym mieście, była też uwieczniana na zdjęciach i pocztówkach, a także w twórczości malarzy, np.: Zwichela, Płoszaya, Rupniewskiego, Gajewskiego i innych. Niebagatelne znaczenie miała też lokalizacja naprzeciw Wyspy Młyńskiej, na której można podziwiać zabytki takie jak spichrze, młyny, jazy i śluzy. Najbardziej charakterystyczne obiekty to np. rozebrany w 1990 r. Galeriowiec, budynki poprzemysłowe rafinerii spirytusu Augusta Frankego, czy też dawna farbiarnia Wilhelma Koppa. Ze względu na swój niepowtarzalny charakter, Wenecja Bydgoska była również plenerem dla kręconych tu filmów, np. jednego z odcinków popularnego serialu Czterej pancerni i pies.
Obecnie na całym obszarze podjęto prace zmierzające do przywrócenia mu dawnej świetności. Odnawiane są kamienice mieszkalne i budynki poprzemysłowe, konserwowane nabrzeża, planuje się wybudowanie kompleksu usługowo-biurowego. Dzięki tym działaniom Wenecja Bydgoska staje się powoli jedną z większych atrakcji turystycznych miasta.
Bogusław Bogucki
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |