-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Menu
- Sprowadzenie Krzyżaków do Polski
- Zbrodnia w Gąsawie 1227r.
- Proces polsko - krzyżacki w Inowrocławiu
- I pokój toruński 1411r.
- Statuty w Nieszawie 1454r.
- II pokój toruński 1466r.
- Traktaty welawsko-bydgoskie 1657 r.
- Powstanie wielkopolskie 1794 r.
- Powstanie wielkopolskie 1806r.
- Działalność filomatów pomorskich
- Wydarzenia bydgoskie 1981r.
- Wybory parlamentarne 1989 r. na ziemiach obecnego województwa kujawsko-pomorskiego
Statuty w Nieszawie 1454r.
Statuty w Nieszawie 1454 r.
Połowa XV wieku to burzliwy okres w dziejach Rzeczpospolitej.
W 1454 roku rozpoczęła się wojna trzynastoletnia, będąca jedną z najważniejszych kampanii prowadzonych przez państwo polskie w całym okresie jego istnienia. Polska toczyła ją z zakonem krzyżackim, który od XIII wieku stanowił dla niej zagrożenie. W tym samym roku szlachta polska podjęła próbę ograniczenia władzy królewskiej i zaczęła walkę o przyznanie jej szczególnych praw.
W lutym 1454 roku na terenie państwa zakonnego doszło do buntów miast pruskich, które chciały uznać zwierzchność króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Po serii skoordynowanych i z dawna zaplanowanych ataków załogi krzyżackie zaczęły kapitulować, a mieszczanie ogłosili suwerenność i wezwali wojska polskie. 22 lutego król Kazimierz wypowiedział wojnę Krzyżakom, a 6 marca formalnie włączył do Polski ziemie pruskie. Po tych początkowych sukcesach król zaczął gromadzić armię. Okazało się jednak, że rycerstwo nie chce walczyć za darmo… Szlachta wielkopolska zebrana pod Cerekwicą wymusiła na Jagiellończyku nadanie specjalnych prerogatyw, które pozwalały jej na udział w zarządzaniu państwem. Rycerze nie sprawdzili się jednak na polu bitwy. Już 18 września pod Chojnicami świetnie zorganizowana armia zakonna, która w czasie walki wykorzystywała nie tylko konnicę, ale również uzbrojoną w broń palną piechotę, artylerię i wozy bojowe, zadała klęskę Polakom niedysponującym takimi środkami. Aby odnieść sukces, należało najpierw zreformować polskie siły zbrojne, ale to wymagało nakładów pieniężnych, a takich dużych sum polski król nie miał. Musiał więc znowu zdać się na wolę szlachty, która wykorzystując trudną sytuację, zaczęła domagać się przyznania jej kolejnych praw.
Dnia 11 listopada w Nieszawie (dzisiejszy Zamek Dybowski) Kazimierz Jagiellończyk wydał przywilej dla rycerstwa małopolskiego, który w następnych dniach został rozciągnięty również na Wielkopolskę i inne ziemie królestwa. Najważniejsze postanowienia statutów dotyczyły przede wszystkim stanu prawnego szlachty. Ograniczały one również w znacznym stopniu władzę królewską. Król nie mógł już stanowić nowych praw, nakładać nadzwyczajnych podatków i zwoływać pospolitego ruszenia bez zgody sejmików ziemskich, czyli reprezentacji rycerstwa. W praktyce oznaczało to, że musiał mieć zgodę szlachty, gdyby chciał wypowiedzieć wojnę. Na mocy postanowień zrównano szanse Małopolan i Wielkopolan starających się o nominacje na dworze, wprowadzono zakaz łączenia urzędów kasztelana i wojewody z urzędem starosty (ten ostatni był urzędnikiem królewskim z szerokimi kompetencjami sądowniczymi), uregulowano uprawnienia wojewodów i kasztelanów, zniesiono ograniczenia handlu, zaostrzono kary przewidziane za ukrywanie zbiegłych chłopów i cofnięto przywileje nadane wcześniej Żydom.
Statuty nieszawskie odgrywają szczególną rolę w dziejach Polski, ponieważ rozpoczynają nowy etap w jej rozwoju. Poskutkowały osłabieniem centralnej władzy i wzrostem znaczenia szlachty, która przejęła szereg priorytetowych uprawnień, przysługujących wcześniej królowi. W ten sposób stały się one jednym z najważniejszych symboli kształtującej się w kraju demokracji szlacheckiej.
Bogusław Bogucki
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |