Menu

Kasprowicz Jan

Kasprowicz Jan

Był wybitnym poetą okresu Młodej Polski. Urodził się 12 grudnia 1860 r. w Szymborzu pod Inowrocławiem. Ochrzczono go w inowrocławskim kościele pod wezwaniem św. Mikołaja. Pochodził z ubogiej chłopskiej rodziny – miał trzynaścioro rodzeństwa, jego ojciec nie potrafił czytać ani pisać.

Mimo tego młody Kasprowicz kształcił się w gimnazjach w Inowrocławiu, Poznaniu, Opolu, Raciborzu, przenoszony do kolejnych szkół przymusowo przez pruskie władze, które dyskryminowały go za działalność w tajnych polskich organizacjach. Dopiero w 1884 r. zdał maturę. Studiował krótko w Lipsku, a następnie we Wrocła­wiu, angażując się w socjalistyczne ruchy studenckie, za co został wtrącony na pół roku do więzienia. Po studiach i krótkim pobycie w rodzinnym Szymborzu, Kasprowicz przeniósł się w 1888 r. do Lwowa, gdzie podjął pracę, jako redaktor w czasopiśmie „Kurier Lwowski”.

Twórczość poetycką rozpoczął stosunkowo wcześnie, jeszcze w czasach szkolnych, ale pierwsze poważne utwory stworzył w okresie studiów uniwersyteckich (Z chałupy, 1887). Za jego debiut poetycki uważa się Poezje z roku 1889, które rozpoczęły cykl kolejnych publikacji wydawanych w następnych latach. Równolegle Kasprowicz wspinał się po szczeblach kariery uniwersyteckiej. W 1904 r. doktoryzował się na Uniwersytecie Lwowskim na podsta­wie pracy o liryce Teofila Lenartowicza, a już pięć lat później objął utworzoną specjalnie dla niego katedrę komparatystyki literackiej. W 1921 r. został rektorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, jednak gdy tylko mógł, starał się bywać jak najczęściej u podnóża ukochanych Tatr, w kupionej przez siebie willi „Harenda”, położonej między Zakopanem a Poroninem. Zmarł tam 1 sierpnia 1926 r.

Życie osobiste Kasprowicza było dosyć burzliwe i miało duży wpływ na jego twórczość. Żenił się trzykrotnie: z Teodozją Szymańską, z którą rozstał się po kilku miesiącach, Jadwigą Gąsowską, którą uwiódł Stanisław Przybyszewski, oraz Marią Bunin, córką carskiego generała. Dopiero ostatnie małżeństwo okazało się szczęśliwe i zapewniło mu spokój i ciepło rodzinnego ogniska.

Kasprowicz był cenionym poetą, którego często porównywano do wieszczów narodowych, choć jego poezja oddalała się od tematyki narodowowyzwoleńczej, bo podejmowała bardziej uniwersalne pytania o istotę grzechu, zła i obecność Boga. W jego twórczości wyróżnia się kilka okresów, m.in. fascynacji krajobrazem rodzinnych Kujaw, o których nie zapomniał do końca życia. Część swoich wierszy Kasprowicz stworzył w języku stylizowa­nym na gwarę kujawską. Oprócz pisania poezji zajmował się też przekładami, sam zresztą nauczył się klasycznej łaciny, greki, angielskiego i francuskiego.

Mieszkańcy Kujaw w szczególny sposób pielęgnują pamięć o najwybitniejszym poecie pochodzącym z regionu. Świadczą o tym liczne pomniki, tablice pamiątkowe i szkoły noszące imię Kasprowicza, a także poświęcone mu muzeum działające w Inowrocławiu.

Bogusław Bogucki

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych

Lokalizacja:

   Szosa Bydgoska 52
   Toruń

Adres wysyłkowy:

   Departament Edukacji
   Pl. Teatralny 2
   87–100 Toruń

Sekretariat:

   tel. 56 621 87 79
   e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa merytoryczna:

   Mirosław Basiewicz
   tel. 56 621 58 29
   e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl

   Andrzej Drozdowski
   tel. 504 179 706
   e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa techniczna, administrator strony:

   Konrad Czupryniak
   tel. 668 506 915
   e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl

Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:

Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
8:00 – 15:00
8:00 – 16:30
8:00 – 15:00
8:00 – 15:00
8:00 – 13:30

 

Lokalizacja

[obiekt mapy] Widok mapy kierującą do jednostki urzędu marszałkowskiego