Wkrótce potem otrzymał patent oficerski na stopień podporucznika. W 1849 r. jako dowódca oddziału artylerii brał udział w bitwie pod Novarą (23 III), a następnie skutecznie bronił miejscowości San Marcello (17 IV). Po zakończeniu Wiosny Ludów powrócił do Florencji w szeregi miejscowej armii, w której dosłużył się stopnia kapitana II klasy (1855). W czasie wojny Francji i Piemontu z Austrią (1859) zgłosił się na ochotnika do oddziału strzelców alpejskich Giuseppe Garibaldiego, z którym zawarł bliską znajomość. Jeszcze w 1859 r. władze Toskanii awansowały go do stopnia majora. Po zakończeniu walk powrócił do Florencji, gdzie pełnił służbę w miejscowym garnizonie. Z powodu pojedynku z gen. Alessandro Danzinim skazano go na rok aresztu, ale na skutek interwencji Giuseppe Garibaldiego na przełomie 1861 i 1862 r. został przedterminowo zwolniony.
W 1862 r. rozpoczął służbę w dowództwie garnizonu w Neapolu, ale już w kwietniu następnego roku zrezygnował z kariery wojskowej. W połowie 1863 r. wyjechał do Paryża, gdzie z rąk Władysława Czartoryskiego otrzymał nominację na stopień pułkownika. Z Francji udał się do Warszawy i po nawiązaniu kontaktu z Rządem Narodowym został przydzielony do naczelnika wojskowego województwa mazowieckiego. Prawdopodobnie walczył z Rosjanami na terenie województw mazowieckiego i kaliskiego, a następnie pod koniec listopada 1863 r. dotarł wraz z oddziałem na tereny Kujaw Wschodnich. W trakcie pobytu we wsi Bilno koło Kowala 8 grudnia 1863 r. Stanisław Bechi został aresztowany przez Rosjan i pod silną eskortą przewieziony do Włocławka.
Po krótkim śledztwie oskarżono go o udział w powstaniu i wyrokiem wojskowego sądu polowego skazano na karę śmierci. Wykonanie wyroku jednak odroczono, a próby uzyskania łaski u cara Rosji podjął się poseł Królestwa Włoch. Car Aleksander II przychylił się do prośby, mimo to Bechi został stracony 17 grudnia na obrzeżach Włocławka przy szosie kowalskiej. W 1924 r. w Parku Miejskim im. Henryka Sienkiewicza odsłonięto pomnik ku czci Stanisława Bechiego. Uroczystość tę uświetniła obecność delegacji włoskiej. Zniszczony przez okupantów niemieckich obelisk odbudowano po zakończeniu II wojny światowej.
Tomasz Wąsik