Menu

Bitwa pod Bydgoszczą 1794r.

Bitwa pod Bydgoszczą 1794 r.

Insurekcja kościuszkowska w 1794 r. to jedno z najważniejszych wydarzeń 
w historii Polski. Symbolizuje do dzisiaj walkę o niepodległość i poświęcenie w służbie ojczyzny. Część działań wojennych związanych z powstaniem rozgrywała się na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego, m.in. bitwa pod Bydgoszczą.

12 marca 1794 r. wybuchło powstanie skierowane przede wszystkim przeciw Rosji. Polacy początkowo odnosili sukcesy, oswobodzili Warszawę i Wilno, wygrali bitwę pod Racławicami. Kościuszko nie przewidział jednak, że do armii rosyjskiej dołączą też siły pruskie. 6 czerwca 1794 r. pod Szczekocinami doszło do bitwy stoczonej pomiędzy powstańcami, a połączonymi wojskami rosyjsko-pruskimi. Starcie zakończyło się klęską Polaków, Prusacy ruszyli na Warszawę, którą oblegali bezskutecznie do września. W sierpniu do powstania przyłączyła się Wielkopolska, insurgenci zajmowali kolejne wsie i miasta, gromadzili amunicję i powiększali swoją liczebność. Walki wybuchły we Włocławku, Brześciu Kujawskim, pod Śmiłowicami. 10 września na pomoc powstańcom ruszyła dywizja wysłana przez Kościuszkę. Na jej czele stał gen. Jan Henryk Dąbrowski. W trakcie marszu do żołnierzy przyłączali się ochotnicy, dzięki czemu liczebność korpusu wzrosła do 7 tysięcy.

Największym zagrożeniem dla Polaków był oddział pruski stacjonujący w Inowrocławiu pod dowództwem pułkownika Johanna Friedricha Székely’ego. Składał się on z batalionu fizylierów i trzech szwadronów huzarów. W nocy z 29 na 30 września doszło do pierwszego starcia pod Łabiszynem, w którym siły Dąbrowskiego pokonały Prusaków. Székely wycofał się do Bydgoszczy, a powstańcy ruszyli za nim. Polacy starli się z tylną strażą i opanowali wzgórza na południe od miasta. Oddziały pruskie zatrzymały się na lewym brzegu Brdy, a w samym mieście pozostały tylko niewielkie siły. Gen. Dąbrowski wydał rozkaz rozdzielenia siódmej brygady kawalerii narodowej i zabezpieczenia przepraw przez Brdę i Kanał Bydgoski. Do ataku ruszyły wtedy cztery bataliony polskiej piechoty i zajęły Bydgoszcz. Kiedy pułkownik Székely prowadził odsiecz, na moście na Brdzie został ostrzelany przez artylerię i zginął. Reszta pruskich wojsk ścigana przez polską kawalerię wycofała się w stronę Świecia.

Sukces dywizji gen. Dąbrowskiego był całkowity. Prusacy stracili inicjatywę bojową 
i skupili się na umacnianiu twierdz w Grudziądzu i Toruniu. Korpus Dąbrowskiego wycofał się z Wielkopolski i Kujaw dopiero po 10 października, kiedy rozeszły się wieści o przegranej przez Kościuszkę bitwie pod Maciejowicami.

Bogusław Bogucki

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych

Lokalizacja:

   Szosa Bydgoska 52
   Toruń

Adres wysyłkowy:

   Departament Edukacji
   Pl. Teatralny 2
   87–100 Toruń

Sekretariat:

   tel. 56 621 87 79
   e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa merytoryczna:

   Mirosław Basiewicz
   tel. 56 621 58 29
   e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl

   Andrzej Drozdowski
   tel. 504 179 706
   e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa techniczna, administrator strony:

   Konrad Czupryniak
   tel. 668 506 915
   e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl

Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:

Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
8:00 – 15:00
8:00 – 16:30
8:00 – 15:00
8:00 – 15:00
8:00 – 13:30

 

Lokalizacja

[obiekt mapy] Widok mapy kierującą do jednostki urzędu marszałkowskiego