-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Menu
- Bitwa pod Kowalem 1327r.
- Bitwa pod Płowcami 1331r.
- Bitwa pod Gniewkowem 1375r.
- Bitwa pod Koronowem 1410r.
- Bitwa pod Górznem 1629r.
- Bitwa pod Kcynią 1656r.
- Oblężenie Torunia przez Szwedów 1703r.
- Bitwa pod Bydgoszczą 1794r.
- Bitwa pod Świeciem 1806r.
- Oblężenie Grudziądza 1807r.
- Oblężenie Torunia przez Rosjan 1813r.
- Bitwa pod Krzywosądzą 1863r.
- Bitwa pod Nową Wsią 1863r.
- Bitwa pod Włocławkiem 10-13 listopada 1914r.
- Walki obronne pod Włocławkiem 14-19 sierpnia 1920r.
- Bitwa pod Brodnicą 18 sierpnia 1920r.
Bitwa pod Koronowem 1410r.
Bitwa pod Koronowem 1410 r.
Wielka wojna z zakonem krzyżackim toczyła się w latach 1409-1411, a jej najsłynniejszym starciem była bitwa pod Grunwaldem. Rozsławił ją Henryk Sienkiewicz dzięki Krzyżakom, a także Jan Matejko dzięki swojemu monumentalnemu obrazowi, tymczasem starcie pod Koronowem – choć mniej znane – miało również istotne znaczenie.
W podręcznikach historii rzadko wspomina się o zwycięskiej potyczce Polaków z Krzyżakami pod Koronowem, która rozegrała się 10 października 1410 r. W przeciwieństwie do grunwaldzkiej miała ona klasyczny charakter średniowiecznej bitwy rycerskiej, a przebiegała w następujący sposób.
Po początkowych sukcesach armia polsko-litewska straciła inicjatywę. Nie udało się jej zdobyć stolicy państwa zakonnego – Malborka, zaś Krzyżacy zgromadzili znaczne siły, zaatakowali Tucholę i skierowali się w stronę Koronowa, aby zająć tamtejszy klasztor cystersów. W dalszej perspektywie mieli zamiar opanować Bydgoszcz, wykorzystując fakt, że król Władysław Jagiełło zezwolił części swoich wojsk rozejść się do domów, a w zamkach pozostawił nieliczne załogi.
Siłami zakonnymi dowodził wójt Nowej Marchii Michał Kuchmeister, który miał pod swoją komendą około 4 tysiące zbrojnych, Polacy wystawili dwa razy mniej liczną armię prowadzoną przez wojewodę poznańskiego Sędziwoja Ostroroga i marszałka dworu Piotra Niedźwieckiego. 10 października obie strony spotkały się pod Koronowem, armia zakonna wybrała dogodne dla siebie miejsce – Wzgórze Łokietka i stamtąd planowała zaatakować Polaków. Według kronikarza Jana Długosza krzyżackie plany udaremnili konni łucznicy – Tatarzy, którzy walczyli po stronie polskiej. Razili wroga z daleka strzałami i odjeżdżali, kiedy rycerze zakonni usiłowali ich zaatakować. Bitwa szybko przybrała niezwykle konwencjonalny charakter – obie strony ustawiły się frontem do siebie, przed szeregi występowali pojedynczy harcownicy, wyzywając na bój wrogich rycerzy, starcie przerodziło się w szereg pojedynków toczonych często tylko do pierwszej krwi. Do ciekawostek należy fakt, że bitwę przerywano kilkakrotnie, aby opatrzyć rannych, odpocząć i posilić się. Długosz wspomina o wzajemnej wymianie koni, jeńców, a nawet wina…
Do definitywnego zakończenia bitwy doszło dopiero pod wieczór, kiedy to polski rycerz Jan Naszan z Ostrowic pokonał krzyżackiego chorążego i odebrał mu sztandar będący symbolem i znakiem rozpoznawczym dla rycerzy. Na ten widok armia zakonna rzuciła się do odwrotu, a jej dowódca dostał się do niewoli.
Po bitwie Polacy udali się do Bydgoszczy, gdzie król Władysław Jagiełło wydał ucztę, na którą zaprosił również krzyżackich jeńców. Prawdopodobnie chciał pokazać, że wbrew zakonnej propagandzie, która ukazywała Litwinów i Polaków jako barbarzyńców, jego poddani nie tylko znają, ale i kultywują rycerskie obyczaje.
Dlaczego bitwa pod Koronowem jest ważna? Nie tylko ze względu na swój „klasyczny” charakter, podręcznikowo wręcz zbliżony do turnieju. W praktyce potwierdziła ona klęskę Krzyżaków podczas wojny i przyczyniła się do podpisania I pokoju toruńskiego w 1411 r.
Bogusław Bogucki
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |