Menu

Bitwa pod Płowcami 1331r.

Bitwa pod Płowcami 1331 r.

Średniowieczne bitwy to popularny motyw w kinie i telewizji – ścierający się ze sobą rycerze, chwała zwycięstwa i gorycz porażki… 

Polacy są dumni ze swojej historii i szczycą się wygranymi bataliami. Większość z nas nie wie jednak, że niektóre bitwy, uchodzące w świadomości narodu za wygrane, w rzeczywistości skończyły się klęską lub zostały nierozstrzygnięte.

W 1320 r. królem Polski został Władysław Łokietek – początek jego panowania możemy określić jako symboliczny koniec rozbicia dzielnicowego. Sytuacja państwa nie była jednak stabilna – nie obejmowało ono wszystkich ziem piastowskich, było osłabione długoletnimi wojnami i buntami, w dodatku zagrażał mu konflikt z Krzyżakami. Zostali oni sprowadzeni do Polski przez dziada Władysława – Konrada Mazowieckiego. Założyli wówczas na ziemi chełmińskiej sprawne i agresywne państwo. W celu rozszerzenia swoich wpływów chwytali się różnych sposobów – sięgali po środki dyplomatyczne, nie wahali się też przed zbrojną agresją. W 1331 r. zawarli układ z królem Czech Janem Luksemburskim, który zobowiązywał ich do jednoczesnego zaatakowania Polski i przewidywał późniejszy podział jej ziem między zwycięzców. Łokietek nie miał armii, która pokonałaby połączone siły czesko-krzyżackie, ale przed klęską uratowały go nieporozumienia między sojusznikami. Czesi – zgodnie z planem – mieli ruszyć z południa na Kalisz i zdobyć go, a Krzyżacy zaatakować od północy. Tymczasem Jan Luksemburski podjął bezskuteczną próbę zajęcia Poznania i nie czekając na wojska zakonne, wycofał się.

Armia krzyżacka, która wtargnęła do Polski, liczyła ok. 7 tysięcy ludzi dowodzonych przez komtura krajowego chełmińskiego Otto von Luterberga. Po zagarnięciu łupów i jeńców zaczęła wycofywać się na teren państwa zakonnego podzielona na trzy grupy, z których ostatnia – tylna straż z taborami – znajdowała się pod komendą marszałka Dietricha von Altenburga. 27 września 1331 r. pod miejscowością Płowce, w gęstej mgle doszło do przypadkowego spotkania Polaków z zakonną tylną strażą. Starcie zakończyło się zwycięstwem Łokietka i wzięciem do niewoli samego von Altenburga.

Do tego momentu można mówić o sukcesie Polaków i opisywać to wydarzenie jako sukces polskiego oręża, godny utrwalenia w podręcznikach szkolnych…

Jednak bitwa wcale się nie skończyła, niedobitki tylnej straży dotarły do sił głównych zmierzających w stronę Brześcia Kujawskiego, głównodowodzący Otto von Luterberg rozkazał armii zawrócić i zaatakować wojska Łokietka. Drugi etap bitwy pod Płowcami nie był już tak pomyślny dla króla Polski, jego rycerze zaczęli się cofać, a on sam odesłał syna – księcia Kazimierza z pola walki. Wkrótce Polacy wycofali się, zabierając ze sobą 40 jeńców, Krzyżacy pochwycili ok. 100 Polaków, odzyskali utracone wcześniej łupy i chorągwie, a ponieważ pozostali na polu – zgodnie ze średniowieczną zasadą wojenną to im należało się zwycięstwo. Trzeba jednak podkreślić, że celem Zakonu było opanowanie co najmniej Kujaw, a tego mimo sukcesu pod Płowcami nie zdołali uczynić. Armia krzyżacka ruszyła w stronę Torunia. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, Krzyżacy zyskali w niej lekką przewagę, co potwierdziło się w roku następnym (1332), kiedy opanowali Kujawy.

Bogusław Bogucki

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Kontakt:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych

Lokalizacja:

   Szosa Bydgoska 52
   Toruń

Adres wysyłkowy:

   Departament Edukacji
   Pl. Teatralny 2
   87–100 Toruń

Sekretariat:

   tel. 56 621 87 79
   e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa merytoryczna:

   Mirosław Basiewicz
   tel. 56 621 58 29
   e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl

   Andrzej Drozdowski
   tel. 504 179 706
   e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl

Obsługa techniczna, administrator strony:

   Konrad Czupryniak
   tel. 668 506 915
   e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl

Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:

Poniedziałek:
Wtorek:
Środa:
Czwartek:
Piątek:
8:00 – 15:00
8:00 – 16:30
8:00 – 15:00
8:00 – 15:00
8:00 – 13:30

 

Lokalizacja

[obiekt mapy] Widok mapy kierującą do jednostki urzędu marszałkowskiego