-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu - Link
- Link
-
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka -
Powiązane strony
Menu
Menu
Aktualności
XXIX Festyn Archeologiczny – światła na Biskupin!
Jak żyli dawni mieszkańcy Biskupina i jak przebiegały pionierskie badania, które zapoczątkowały historię jednego z najważniejszych muzeów archeologicznych w Polsce? Odpowiedź na te pytania mogliśmy uzyskać podczas dopiero co zakończonego XIX Festynu Archeologicznego ,,Biskupin. Pierwszy pomnik historii”, który odbył się w dniach 14 – 18 września 2024 r.
Kompleks archeologiczny w Biskupinie to miejsce dla wszystkich – najmłodszych, młodzieży, seniorów i całych rodzin, pasjonatów historii i tych którzy dopiero zaczynają odkrywać tajemnice przeszłości. Placówka wciąż inwestuje i bez przerwy aktualizuje bogatą ofertę edukacyjną, dostosowując ją do najnowszych trendów i oczekiwań gości. Tłumy turystów, które odwiedzają Biskupin są potwierdzeniem, że proponowana przez nasze muzeum formuła edukacji historycznej i zabawy z historią to strzał w dziesiątkę – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
Motywem przewodnim tegorocznego festynu był sam rezerwat archeologiczny w Biskupinie i mijająca w tym roku trzydziesta rocznica jego wpisania na prestiżową listę pomników historii. W programie zakończonego festiwalu znalazły się m.in. wydarzenia nawiązujące do dziewięćdziesiątej rocznicy podjętych w tym miejscu prac archeologicznych, opowieści o pierwszych odkrywcach Biskupina oraz przedstawienie wyników przeprowadzonych przez nich wówczas badań. Jedną z wielu atrakcji tegorocznego festiwalu był zrekonstruowany na terenie rezerwatu wykop z lat trzydziestych XX wieku oraz inscenizacje walk wojów, pokazów rzemiosła i koncertów muzyki dawnej. Zakończony festiwal zabierał jego uczestników w podróż przez tysiąclecia – od okresu neolitu do czasów wczesnego średniowiecza.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest instytucją kultury prowadzoną przez samorząd województwa. To jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie (zajmuje obszar prawie 40 ha). Na jego terenie znaleźć można bogate ślady osadnictwa od epoki kamienia aż do wczesnego średniowiecza oraz pozostałości wyjątkowo dobrze zachowanej osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza zwanej „polskimi Pompejami”. Ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego rezerwat sukcesywnie realizuje projekty umożliwiające jego rekonstrukcję i stylizację kolejnych obiektów.
Odnośniki
Informacje kontaktowe
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko–Pomorskiego
Departament Edukacji
Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych
Lokalizacja:
Szosa Bydgoska 52
Toruń
Adres wysyłkowy:
Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87–100 Toruń
Sekretariat:
tel. 56 621 87 79
e–mail: ek.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa merytoryczna:
Mirosław Basiewicz
tel. 56 621 58 29
e–mail: m.basiewicz@kujawsko-pomorskie.pl
Andrzej Drozdowski
tel. 504 179 706
e-mail: a.drozdowski@kujawsko-pomorskie.pl
Obsługa techniczna, administrator strony:
Konrad Czupryniak
tel. 668 506 915
e-mail: k.czupryniak@kujawsko-pomorskie.pl
Godziny pracy dla klientów w Urzędzie Marszałkowskim:
Poniedziałek: Wtorek: Środa: Czwartek: Piątek: |
8:00 – 15:00 8:00 – 16:30 8:00 – 15:00 8:00 – 15:00 8:00 – 13:30 |